Dyskusyjo:Michael Ballack
Tyn artikel wymogo wyćepańo infoszachtle. Eli moges – zbajstlůj uůnům korzistajůnc ze mustra {{Fusbalok infoszachtla}}. Jak ći śe udo, śymńij tyn muster. |
Untitled
[edytuj zdrzōdło]A od kedy Gorlitz jest na ślunku? bo jo zech myśloł, że na Łużycach...
- Gorlitz to inksza inkszoć - to był Ślunsk administracyjny, a ńy wele geschichty. Na pewno Ballack Ślunzokjem ńy je - bardźi go podejrzewajum o serbołużyckie pochodzeńe... --Pudelek 22:08, 15 lip 2010 (UTC)
Na przykład dla Ruchu Autonomii Śląska w Opolu jest Ślązakiem [1], a zdrugiej strony słabo znasz historię: Bo po pierwsze po 45 roku do Görlitz zaczęła napływać ludność niemiecka ze Śląska, która osiadła w tym mieście, większość mieszkanców przedwojennego Gorlitz na wieść o zbliżającym się froncie uciekła na zachód, po zjednoczeniu kolejna fala niemieckich Ślązaków zamieszkała (dzisiaj największe skupisko niemieckich Ślązaków w Niemczech, więcej tu Ślązaków, niz rodowitych mieszkanców), po drugie Serbołuzyczanie na tych terenach od dawna już nie istnieją to propaganda (DDR) bloku wschodniego wymyśliła, że są tu Słowianie, którzy jeszcze żyją, dziś jedynii Serbołużyczanie mieszkają w okolicach Cottbus-Bautzen (Chociebuż-Budziszyn) jest to przeważnie region Dolnych Łużyc oraz Polacy, którzy uczą się ich języka, żeby udowodnić prastare ziemie Śłowiańskie, żaś region Górnych Łużyc pielęgnuje tradycje Śląskie to właśnie tutaj powstało Muzeum Śląskie, tutejsze kluby grają Dolnośląskim Powiatowym Związku Piłki Nożnej (Niederschlesischer Kreisfachverband Fussball), tutejsza młodzież uważa się za młodzież Śląską może mało kto zwrócił na to uwagę, Michael Ballack ma inny akcent mowy niż pozostali Niemcy mówi akcentem śląskim (niemieckim) do dziś używa się dialektu śląskiego, po trzecie Görlitz w 1319 r. jest pod panowaniem śląskiego Piasta Henryka I Jaworskiego i zostaje włączene do księstwa jaworskiego pozatym XV wieku znów należy do Śląska. Dzisiejsze Gorlitz to ostatnia enklawa śląskości w Niemczech. W Görlitz pielęgnuje się zwyczaje, kulturę, dialekt/język śląski, kuchnię śląską oraz pamięć o Ślązakach. Moim zdaniem Görlitz jest śląskim miastem tak samo jak Lubań, Bolesławiec, Zgorzelec czy Kłodzko.
- RAŚ nie je wyrocznią, a Goerlitz nie jest Dolnym Ślunskiem. Podobnie zresztą jak Bolesławiec czy Zgorzelec (Łużyce) oraz Kłodzko (ziemia kłodzka, osobna historyczna kraina). A więc same pudła --Pudelek 21:52, 12 śyr 2010 (UTC)
Wiem o tym, lecz dziś nawet Bogatynia według Polaków leży na Dolnym Śląsku a przecież prawda jest taka, ze miasto przed wojną nazywało się Reichenau in Sachsen i znajdowało się w Królestwie Saksonii nawet nie było w Prowincji Śląskiej (zero związków ze śląskiem) np Görlitz znajdowało się w Prowincji Śląskiej a nawet dwa razy w średniowieczu znajdował się w granicach Śląska faktem jest, że krótko, ale zawsze coś. Dziś Kłodzko jest symbolem krainy, która łączy Hrabstwo Kłodzkie i Śląsk w jedność taką krainą jest Görlitz, która łączy Górne Łużuce i Śląsk dlatego ten region nazywamy Śląskie Łużuce albo Dolnośląskie Łużyce. Bo Görlitz jest takim miastem, które łączy Łużuce i Śląsk w jedność. Oczywiste jest, że Görlitz jest miastem Łużyckim, ale dlaczego Śląsk musi mieć szczywne granice. Każde państwo czy region musi się rozwijać dążąc do powiększenia swego terytorium, a zasada jest prosta jeśli coś znajdowało się na śląsku toteż już jest Śląsk i wcale mi już nie chodzi o Prowincję lecz Średniowiecze.
- ale ńy może coś byś jednocześnie Łużycami i Ślunskjem, tak samo jak nie może coś być jednocześnie np. Mazowszem i Małopolską. Jeśli się coś znajdowało na Ślunsku to je już Ślunskjem? to by my musieli Żywiec uznać za Ślunsk, a obecnie i Częstochowa i Sosnowiec. Granice rejonów to ńy granice państw, zazwyczaj się tak sztucznie ńy zmieniajom --Pudelek 20:19, 13 śyr 2010 (UTC)
Masz rację np. Sosnowiec dziś leży w sztucznym stworze jakim jest województwo śląskie. Dla naszych przodków była by to obelga, że Sosnowiec jest na Śląsku i dlatego też musi być spełniony inny ważny warunek czy dany region już wcześniej należał do Śląska przed Prowincją Śląską. Dla mnie wyznacznikiem jest średniowiecze i wizja władców śląskich jak ma wyglądać ostateczne granice śląska w tej wizje Görlitz miał być najbardziej wysuniętym miastem na zachodzie śląska i tak się stało np Bolesławcem dziś jest to miasto śląskie a nie łużyckie a w herbie znajduje się orzeł śląski. Görlitz w średniowieczu należało do Śląska pozatym była też ekspansja na pozostałe Łużyce dowodem tego są trzy małe miejscowości Kromlau, Tschernitz i Pechern, które dziś znajdują się w Niemczech. Pierwotnie te trzy miejscowości były łuzyckie, ale od średniowiecza aż po 1945r. znajdowały się w granicach Śląska zostały podbite przez Księstwo Żagańskie. W Europie są też regiony pogranicza, które leżą w dwóch kulturach np. Görlitz/Zgorzelec jest takim pograniczem dwóch kultur, które łączy obie kultury w jedność, drugim wyznacznikiem powinna być identyfikacja z danym regionem, gdyby dziś w Görlitz przeprowadzono referendum do którego regionu się zalicza wygrał by oczywiście Śląsk.