Pōdź kaj inhalt

Dyskusyjo używacza:LingVista87

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Ze Wikipedia

Witej

Cofnůłżech to skirz tygo, co ńy trzimje neutralnygo wejzdrzyńo. Jak ńy mosz SIL za wertne zdzrzůdło, tak przidej inksze we ~wszyjskich artiklach na ślůnskij Wikipedyji - poradźisz? A na polskij we przez 600. Lajsikonik 12:55, 29 paź 2010 (UTC)

Twojo zajta sprowjorza ńy je do zgody ze zasadůma kere sam můmy. "Ein Reich, ein Volk, ein Fūhrer" - ńy ino mje śe zdo co je na to podane. Gryfńe prosza cobyś naszkryfloł to tak, coby ńy bůło podane na jake naźistowske idyje.

Pyrsk! Lajsikonik 12:55, 29 paź 2010 (UTC)

Ależ nikt Ci nie broni tu edytować, niemniej jednak edycje muszą być zgodne z zasadami, jednakowymi w ogólnym zarysie we wszystkich projektach, niezależnie od wersji językowej. Spójrz tutaj, tutaj, tutaj i to samo na dowolnej Wikipedii. SIL jest weryfikowalnym źródłem i musi być brany pod uwagę. Że wychwyciłeś błąd - zgoda, jest błąd. I co z tego? W Encyklopedii PWN, tej sześciotomowej, pisze "Od 1945 cały Śląsk w granicach Polski". Czyli według PWN Ostrawa, Karwina czy Czeski Cieszyn leżą w Polsce. I co, usuwamy wszystko co pochodzi z PWN? Podajesz dwa przykłady - polską i niemiecką Wikipedię. Problem w tym, że akurat Polska i Niemcy mają interes w nieuznawaniu odrębności Ślązaków, zatem na neutralność źródeł w tych akurat językach pada cień podejrzenia. Na 90 pozostałych Wikipediach ślůnsko godka jest pod "język" (no, może nie być na jakiejś pisanej "robaczkami" - nie umiem tego odczytywać). Ponadto w swojej własnej mowie Ślązacy używają określenia "godka", analogicznie jak dla języków: polskiego (polsko godka), rosyjskiego (rusko godka) i innych. Zupełnie nie rozumiem próby wciągania mnie w jakąś politykę i insynuowania jakobym używał Wikipedii do propagandy. Śmiem twierdzić nawet, że za takie używanie można uznać negowanie źródła powszechnie w tym projekcie uznawanego, na zasadzie "źródło przeczy teorii? To tym gorzej dla źródła", a także Twoje niektóre wypowiedzi.

Ty uważasz nazywanie śląskiego językiem neutralnym punktem widzenia? To kpina czy Ty tak myślisz naprawdę?


Patrz wyżej odnośnie argumentu samookreślenia (jest w śląskim też słowo "djalekt"), ale nie uważam. Neutralnie to powinno się przedstawić wszystkie istotne punkty widzenia, bez przesądzania o tym który jest słuszny. Nie jest takim przedstawieniem podpięcie śląszczyzny pod język polski, bo to tylko jedna z opinii, na dodatek niezgodna z powszechnie uznawanym źródłem. Jeśli uważasz, że punkt widzenia "dialekt/zespół dialektów" jest zbyt słabo zaznaczony w artykule, zaproponuj nowy tekst. Nawet go pomogę przetłumaczyć, naprawdę. Tylko nie zapomnij o źródłach. :)

Uznanie prawne - nie żartuj, naprawdę. Albo jeśli naprawdę tak uważasz, to przenieś na pl.wiki "Kurdowie" pod "Turcy górscy".

A co do mojej strony... nie mam zamiaru jej zmieniać, a Ciebie proszę byś się zastanowił co znaczy nacjonalizm. Mówiąc o Polakach jako jednym narodzie chyba mówię coś co jest oczywiste. Nie odnoszę się tu do Słowian czy... Europejczyków.


No nie całkiem, bo "Volk" w pierwowzorze to Niemcy a nie Germanie czy Europejczycy. Ale niech Ci będzie, nie będę tego usuwać.

Jeśli chcesz by śląska Wikipedia przetrwała, nie można pozwalać by była narzędziem manipulacji, szczególnie przeznaczonym dla Ślązaków niepewnych swojej tożsamosci narodowo-regionalnej i to w dobie nadchodzącego spisu powszechnego.


A to co ma być? Jeśli chcesz grozić zniszczeniem śląskiej Wikipedii to nie pisz tego mnie, tylko od razu powiadamiaj Board of trustees i Language committee, nawet Ci podlinkowałem żebyś nie szukał. A może chcesz skorzystać z narzędzi prawnych? Ale po takiej groźbie musiałbym Ci zablokować konto, chyba o tym wiesz.

Poza tym nie mam zamiaru Ci przeszkadzać, przeciwnie, chętnie pomogę - możesz pisać po polsku a posłużę tłumaczeniem.

Pozdrawiam Lajsikonik 14:08, 29 paź 2010 (UTC)

Sęk w tym, że "ślůnsko godka" to nazwa własna tej mowy w niej samej, używana najpowszechniej (inne, oboczne formy są sporadyczne). WP:NOR, skoro tak się nazywa, to i artykuł w tym miejscu. Nie neutralizujemy rzeczywistości, lecz opisujemy ją neutralnie. Lajsikonik 14:59, 29 paź 2010 (UTC)

Odnośnie Twojej działalności

[edytuj zdrzōdło]

Witaj

Nie rozumiem tego co piszesz, to się chyba nazywa projekcja i jest dla mnie po prostu obraźliwe. Twoje konto zostało już zablokowane na dwóch Wikipedia, za chwilę może być zablokowane także na szl.wiki, albo w ogóle w całym projekcie jako crosswiki abuse. Nie dlatego że w Wikimedia Foundation działa śląska mafia, lecz ponieważ robisz dokładnie to, o co mnie oskarżasz, czyli wprowadzasz POViaste zmiany bez uzyskania co do nich konsensusu i prowadzisz POV/OR fighting jak sam przyznajesz motywowany ideologicznie (coś pośredniego między Frontem Jedności Narodu a KPN czy NOP, oni tak postrzegali/postrzegają te sprawy). Poglądy polskich językoznawców są w artykule uwzględnione, konsensusu w nauce co do statusu śląszczyzny bynajmniej nie ma, więc artykuł powinien to odzwierciedlać. Nic nie poradzę na to, że "ślůnsko godka" to nazwa własna i przeniesienie pod jakąkolwiek inną byłoby fałszowaniem rzeczywistości. Ponownie proponuję Ci pomoc - nie pisz mi wyssanych z palca oskarżeń ani elaboratów na temat jaki to jestem niedobry i jak to wykorzystuję Wikipedię do propagandy, tylko zaproponuj konkretne zmiany, konkretny tekst, wraz z podaniem źródeł, to pomogę doszlifować artykuł chowając do kieszeni własne poglądy, o ile tylko to wszystko co zaproponujesz będzie zgodne z zasadami tego Projektu. Dalszych zaczepek nie będę tolerował, po prostu zablokuję Twoje konto, skoro zajmujesz się obrażaniem i pisaniem paszkwili zamiast pracą merytoryczną którą deklarujesz, a także rozważę wniesienie Twojej sprawy na Meta celem nałożenia blokady na całość projektu.

Pozdrawiam Lajsikonik 12:57, 31 paź 2010 (UTC)

Merytorycznie

[edytuj zdrzōdło]

Artykuł jest złożeniem częściowego tłumaczenia jednej ze starszych wersji artykułu z polskiej Wikipedii z dodatkowymi informacjami zaczerpniętymi z innych źródeł. Część z nich rzeczywiście ma niedziałające zewnętrzne odnośniki, ale taka jest natura Internetu że linki zewnętrzne do rzeczy stabilnych zaliczyć nie sposób. To jest do naprawy - ofaktowania i ewentualnego usunięcia po rozsądnym czasie. Skoro chcesz wprowadzać informacje pochodzące z polskich opracowań, podaj, jakie treści miałyby się w artykule znaleźć. Najlepiej gdybyś pracował w brudnopisie, w którym zajmowałbym się wyłącznie tłumaczeniem a wszelkie zmiany merytoryczne uzgadniał. Na dzisiaj jest do wprowadzenia jedna informacja: o wpłynięciu do laski marszałkowskiej projektu ustawy nadającej śląskiemu status języka regionalnego, z solidnym źródłem w postaci PAP, co już zresztą zrobiłem w polskiej Wikipedii. To zresztą za jakiś czas, o ile taka ustawa zostałaby przyjęta, stanowiłoby mocny argument przeciwko wszelkim "dialektom", "etnolektom" itp., bo od strony prawnej mielibyśmy radykalną zmianę sytuacji. Zwłaszcza, że Europejska Karta Języków Regionalnych lub Mniejszościowych stanowi:

Artykuł 1

Definicje Dla celów niniejszej karty: a) „języki regionalne lub mniejszościowe” oznaczają języki, które:
(i) są tradycyjnie używane na określonym terytorium państwa przez obywateli tego państwa, tworzących grupę mniejszą liczebnie od pozostałej części ludności tego państwa;
(ii) różnią się od oficjalnego języka (języków) tego państwa; nie obejmuje to ani dialektów oficjalnego języka (języków) tego państwa, ani języków migrantów;


Ale za daleko wybiegam w przyszłość. Na razie czekam na propozycji - ja pozycji które wymieniłeś na półce nie mam.

pozdrawiam Lajsikonik 14:02, 31 paź 2010 (UTC)