Dyskusyjo:Szczyrkowa

Ze Wikipedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozumiem, że Szczyrkowa to po śląsku grzechotnik teksaski (patrz nazwę gatunkowa), a jak Ślązacy nazywają inne gatunki grzechotników żyjące na obszarze Teksasu, np. grzechotnika preriowego? I jak nazywa się po śląsku grzechotnik - rodzaj --Piotr967 20:08, 7 gru 2008 (UTC)

Rodzaj "grzechotnikowate" - szczyrkowate. Każda inna nazwa tworzona poprzez dodanie przymiotnika, np. Prerjowo szczyrkowa, Djamyntowo szczyrkowa, Rogato szczyrkowa. Timpul godka 20:14, 7 gru 2008 (UTC)

I właśnie na tym polega błąd obecnej wersji. Skoro to Crotalus atrox, to zapewne nazwa niełacińska musi też być dwuczłonowa ! Coś w stylu teksanska szczyrkowa. Bo inaczej dlaczego szczyrkowa ma być nazwą gatunku Crotalus atrox, a inne gatunki tego rodzaju mają mieć nazwy dwuczłonowe? Wyjątki są tylko dla zwierząt niezwykle popularnych na terenie danego etnosu, a nie sądzę by grzechotnik teksański często się na Śląsku pojawiał. Szczyrkowa to będzie zapewne nazwa rodzajowa. Szczyrkowate jako rodzaj - wątpie. Końcówki są bardzo ważne dla odróżnienia rodziny, podrodziny, rzędu itp. Więc takie końcówki powinny być gdzieś usystematyzowane nie tylko dla grzechotnika, ale dla wszystkich taksonów danej rangi jednakowe - tak jest po łacinie, po polsku itp. No i ponieważ wiki nie ma być OR, to takie usystematyzowanie powinno się odbyć poza slwiki - w jakiejs naukowej pracy nt. terminologii zoologicznej w dialekcie śląskim. I potem aplikowane do slwiki. Nie powinno to być ad hoc wymyślane przez admina. --Piotr967 17:56, 8 gru 2008 (UTC)
Po pierwsze - przeczytaj zakończenie artykułu, pochodzenie nazwy jest tam wyjaśnione. Po drugie - w śląszczyźnie wiele gatunków ma zwyczajową nazwę jednoczłonową. Przez Teksańskich Ślązaków mianem "szczyrkowa" określany jest dokładnie Crotalus atrox. Timpul godka 19:15, 8 gru 2008 (UTC)