Pōdź kaj inhalt

Wikipedyjo:Pytańa

Ze Wikipedia
(de): Hier kannst du deine Frage auf Deutsch stellen.

(en): Here you can ask your question in English.
(es): Aquí puedes preguntar en español.
(it): Qui si può chiedere in italiano.
(pl): Tu możesz zadać swoje pytanie po polsku.

(szl): Sam mogesz wćepnyć swoje pytańy po ślůnsku.

Gdo i czymu nas pominył?[edytuj zdrzōdło]

Miyszkomy łod starego piyrwej na Ślonsku wele czeskij granice ale na Górnym (powiat wodzisławski), po ślonsku godomy, a na Wikipedii tak choby nos nie było. Poradzi mi kiery pedzieć, jakoż to je u nas łodmiana ślonskigo? Bo jak wos czytom to ani po gliwkicku ani po cieszyńsku nie godom, toż po jakimu?

Sam pisać idźe we kożdym warjańće ślůnskij godki :) Je scesz jaki artikel napisać, stykńe jyno wpisać uůnygo mjano we polu "szukej" po lewyj a naćisnyć "sznupej". Tedy naćiśńij na czyrwjůny napis kery wyskoczůł. Idźe pisac tak, jak se u ća důma godo, my jyno poprawimy uortografijo. Pyrsk! Timpul godka 13:22, 17 mer 2009 (UTC)

Poleku :) Ale jo je fest za tym, coby szrajbung ujednolicić. Mie sie nie rozchodzi o to, coby na wikipedii po moimu pisać. Rozważuja yno, czymu w opisach odmian ślonskij godki nos nima. Pytom sie piyknie yno, bo kca wiedzieć. Myśla se, że to podle jakigoś naukowca pisane i skirz tego sie pytom, bo możno mie sie yno zdo, że my inakszy godomy ale byłoby to kapka dziwne. Na łopolskim dali pozór że je i łopolsko i prudnicko i jeszcze jakośtam odmiana, a na Górnym pora milionów ludzi godo i wszyscy jednako godajom? Jak jo se dała pozór jako godajom w Tarnowskich Górach abo Piekarach abo Gliwicach, to my tu na dole cołkiym inakszy. ;) Aga łot Wodzisławia

Tajlůng sam je wźynty uod Zaręby, jakigo godkoznowcy. Snadnům rzeczům sům tyż inksze ślůnske djalekta a gwary, kere śe wrachowujům we te głůwne djalekta (bez tyn przikłod gwara baworowsko śe wrachowuje do průmńickigo djalektu). Wasza gwara tyż do keryjś śe zarachowuje, nale terozki Wům gynau ńy moga pedźeć do keryj)... Můmy naprowda roztomajte farby ślůnskij godki a je uůna kolorowo fest. Tůż trzimej śe i půmogej nam roz za czas na naszyj spůlnyj ślůnskij Wikipedyji! :) Timpul godka 20:31, 17 mer 2009 (UTC)