Dyskusyjo używacza:Lajsikonik/Archiw3

Ze Wikipedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archiwum godek: moj 2008Dyskusja użytkownika:Lajsikonik/archiwům 2


soda2: jeśli piszę w złym miejscu wybacz ale jestem nowy w wikipedii - nie do końca rozumiem o co Ci chodzi z tą pacynką - sugerujesz że ja posiadam więcej niż jedno konto? To po raz, po dwa, dobrze - skoro nie możemy sami wybrać standardu to czemu wybieramy najgorszy z możliwych? oczy bolą od takiej "gramatyki" (ten sposób zapisu nie jest zgodny z jakąkolwiek zasadą fonetyki - chociażby zmiękczenia. Ponadto są dziwne nieregularności - chociażby wspomniany Ńy (stwór nie wyraz) Co o tym myślisz? Nie ma lepszego systemu zapisu?Marki[edytuj zdrzōdło]

To że fabryka powstała - tak napprawdę zaczęła działać w 1884 roku jest mało istotne. Ważn--Aeron10 12:39, 5 lut 2011 (UTC)e jest, iż w 1883 po raz pierwszy uzyskano na ziemiach polskich światło elektryczne - żarówkę zapalono. http://pl.wiktionary.org/wiki/byrna

Jeżeli możesz to napisz jeszcze, iż:

10 kwietnia 1911 – w Czerwonym Dworze (szpitalu) w Pustelniku umiera Mikołaj Konstanty Ciurlionis, najwybitniejszy litewski kompozytor, malarz i grafik. [tu jest dużo słów których nie znam w gwarze]

pozdrawiam


w wolnej chwili: http://marki.net.pl/kolejka/

Uocean Arktyčny[edytuj zdrzōdło]

Można rozumieć, że przez część roku nie jest pokryty lodem i, że przez większą część jest cały pokryty lodem. Może by tak napisać, że znaczna część jest stale, a część, okresowo pokryta lodem? Ciacho5 77.253.131.59 09:15, 3 wře 2008 (UTC)

Kaliforńijo[edytuj zdrzōdło]

A pojakymu ńy? Bestož můmy Kalifornija, Каліфорнія we inkszych godkach. Na raźe ńy moga, ew. zrobja podwječůr. Pyrsk, Timpul godka 08:31, 6 wře 2008 (UTC)

Wjyš, myśloužech nad čym inkšym. Coby može zrobić "rygjůn infobox" - uńiwerslany, lo stanůw, kantůnůw, prowincyji atp. Co uo tym myśliš? Timpul godka 09:27, 6 wře 2008 (UTC)

Państwo Czechy? Nie twórzcie nieistniejących bytów![edytuj zdrzōdło]

Lajsikonik: A podug mje, powinni my mjeć artikel uo ČR pod "Čechy". Po jakymu? Po takymu: cs:Česko. A ńy: "Česká republika", tak samo jak Polska a ńy "Řečpospolito Polsko". Ciekawa argumentacja ;). Jednak Polska jest synonimem Rzeczypospolitej Polski. W Polsce ani innym kraju nie używa się, chociaż mogłoby, określenia Polska na region, ograniczając sie do terminów Wielkopolska i Małopolska. Inaczej jest z Czechami i Republiką Czeską. Sam zresztą podpierasz się pojęciem "Česko", który z definicji jest RÓŻNY od pojęcia "Čechy", wiec nie wiem czego tu nie rozumiesz. Termin Czechy w stosunku do państwa jest całkowicie nieencyklopedyczny. Tym bardziej, że jest to śląska Wikipedia, a część Ślązaków mieszka przecież w RC i maja oni większą wiedzę od Ciebie na ten temat - łączenie pojęć Czechy i Republika Czeska jest dla mieszkańców RC nie do pomyślenia. Dlatego właśnie stworzono zupełnie nowy termin "Česko". Poczytaj na czeskiej Wikipedii, to rozwieje Twoje wątpliwości.--Dyktando 05:36, 9 wře 2008 (UTC)

Interwiki na szl.wikipedia.org[edytuj zdrzōdło]

Interwiki na szl.wikipedia.org piszemy według alfabetycznej kolejności kodów językowych czy według nazwy języka (tak jak na pl.wikipedia.org)? Pozdrawiam serdecznie, --SPL908455 15:51, 9 wře 2008 (UTC)

Dziękuję za wyjaśnienie i pomoc. Pozdrawiam serdecznie,--SPL908455 16:13, 10 wře 2008 (UTC)

Jaki musi być spełniony warunek żeby Bot uzupełnił interwiki na innych wersjach językowych o interwik "SZL"? Pozdrawiam serdecznie, --SPL908455 17:37, 10 wře 2008 (UTC)

tą argumentację popieram ;)

Tworzymy tu chyba encyklopedię a nie potoczna papkę![edytuj zdrzōdło]

A pokoř mi Ślůnzoka kery by pedźou "Jada do Českij Republiki". A z tym co Čechy to je ino tajla państwa, uobok Moraw a Českigo Ślůnska - a jak je ze Rusyjům? Abo s Finlandyjům? Časym ńy tak samo? Wybacz, ale taka płytka argumentacja nie jest godna tak doświadczonego Wikipedysty. Po pierwsze - wskazuję tych Ślązaków: Honza i Anežka z Karviny, Katka z Bohumina, Franta i Vašek s Háju, Katka z Olrovej. Po drugie - odpowiedz sobie raz i dobitnie czym jest ta śląskojęzyczna Wikipedia. Czy jest to właśnie śląska Wikipedia stworzona z myślą o użytkownikach śląskiego, czy może tylko dla "pewnej części Ślązaków", tych którzy mieszkają w Polsce, a Ślązacy z CR powinni stworzyć swoją "slezskům" Wiki? Jeśli jest to Wiki wszystkich Ślązaków, to tworząc hasła tylko z perspektywy Polski, a z ignorancją doświadczeń językowych Ślązaków z CR postępujesz niezrozumiale. A jeśli jest to Wiki "polsko-śląska", to powiedz to wszystkim otwarcie i zgłoś to Fundacji Wiki, bo w takiej sytuacji jest ona oszukiwana. Po trzecie, Wikipedia jest, było nie było, ENCYKLOPEDIĄ, a nie zbiorem potocznych wyrażeń, które górują nad oficjalnymi terminami, dlatego argumentacja "bo tak się mówi" nie jest żadnym argumentem. Oczywiście będziemy dalej mówić "obywatel czeski", "czeskie miasto" itd. mając na myśli CR, JEDNAK jeśli opisujemy państwo czeskie musimy użyć jej poprawnej nazwy. Moglibyśmy mieć tu większa dowolność i zgodzić się na to mogą Wikipedyści na polskiej Wiki, jednak na śląskiej Wiki sytuację mamy zupełnie jasną ponieważ użytkownikami Śląskiego są tak samo jak Polscy, tak również obywatele czescy, gdzie terminologia ta jest precyzyjna. Przeczytaj jeszcze mój wcześniejszy wpis w dyskusji u Timpula u dej se pedźeć. Ja też czy tego chce czy nie pełny jestem przyzwyczajeń polskojęzycznych, ale tworząc śląską Wiki nie możemy się zamykać na Ślązaków z innych krajów, a szczególnie na autochtonów z CR. Dyktando šrajbka dodou ◄Ozi64► a uůnygo godka 17:15, 9 wře 2008 (UTC)

Znasz "Kalevalę"? "Finlandia właściwa" - Kalevala, na północ od niej - Pöhjola, teraz zwana Laponią fińską. "Rosja właściwa" to Ruś moskiewska, a oprócz niej jest jeszcze kilkadziesiąt najróżniejszych regionów historycznych, które razem nazywane są "Rosja", a nie "Federacja Rosyjska". Podobnie Austria - "Austria właściwa" to Dolna Austria, Górna Austria i Wiedeń, a taka np. Karyntia już nie - a mimo to państwo jest jako całość nazywane "Austria", a nie "Republika Austrii". Jak już, to powinniśmy przenieść pod "Česko", tak jak zrobili sami Czesi. "Česka Rypublika" była by redirectem. Najlepiej umówmy się na jakąś godzinę po południu albo wieczorem na IRCu na #wikipedia-szl i ustalimy wspólnie gdzie powinien być artykuł a co powinno być przekierowaniem, bo taka ciągła przepychanka niczemu dobremu nie służy. To prawda - nie służy. Jednak chce tu jeszcze raz wyjaśnić tę samą powracającą kwestię - to co w tym wszystkim jest najważniejsze i rozstrzygające. W tej kwestii nie interesuje mnie Finlandia, Rosja czy Austria. Czeska Republika jest tu WYJĄTKIEM, bo w jej granicach mieszkają rodzimi Ślązacy i dlatego ich zwyczaje językowe na śląskiej wikipedii, a nie Austriaków, Rosjan, Islandczyków czy Malezyjczyków, muszą być respektowane. ja też jestem kulturowo spolonizowany i nie dziwi mnie Wasz (Twoja i Timpula) opór wobec szerszego spojrzenia niż tylko z perspektywy polskiej. Ale, do pjorůna, za południową granica też mieszkają Ślązacy i nie możemy lekceważyć ich czeskiej perspektywy. Tym bardziej że temat dotyczy bardziej ich niż nas - to jest ich państwo. Jestem tu całkowicie pewien, że artykuł powinien być tytułowany Česko Rypublika i nie miec przekierowania z Čechy - to ostatnie powinno stanowić osobny artykuł dotyczący nie państwa a kraju (regionu) Čechy, gdzie można wstawić górną informację o artykule Česko Rypublika (ale bez automatycznego przekierowania). Moje przekonanie bierze się z osobistej znajomości realiów nazewniczych w CR. Jeśli ma Was to przekonać poproszę znajomego językoznawcę z Pragi o opinię, chociaż dla śląskiej Wiki opinia czeskich Ślązaków powinna być dla nas ważniejsza. W śląskiej Wiki hasło "Česko" byłoby niezrozumiałym czechizmem - to słowo jest zupełnie nowe w czeskim, a co dopiero w śląskim - u nas zupełnie nie funkcjonuje. W mowie czeskich Ślązaków też jest niepopularne i kontrowersyjne (zresztą jak w całym państwie) - poczytajcie sami: http://cs.wikipedia.org/wiki/Spor_o_u%C5%BEit%C3%AD_slova_%C4%8Cesko

re:Bot interwiki[edytuj zdrzōdło]

A czy istnieje możliwość,że jakiś tam bot z innej Wikipedii dopisze interniki szl.wikipedia.org np. strony Kategoria:User pl] na swojej stronie? Pozdrawiam serdecznie, --SPL908455 18:53, 10 wře 2008 (UTC)

Ja mam na myśli taką sytuację jak na przykład tu. Tylko nie wiem na jakiej wiki mam napisać adres strony z naszej wiki, żeby znalazł się taki dobry Bot jak powyżej i pododawałby adres danej strony na innych Wikipedia? Pozdrawiam serdecznie,--SPL908455 19:15, 10 wře 2008 (UTC)

Czechy[edytuj zdrzōdło]

Po prowdźe to ńy mo lo mńy problym, jyno napomkna co ńigdy żech ńy suoyszou jak fto godo poune mjano kraju. Ańi Hermann godo "Czechy" (ntp. sam). Jo tyż wjym co Dyktanod ńy je jaki troll, fest porzundńy tuplikuja swoja racyjo. Timpul godka 19:19, 15 wře 2008 (UTC)

Dictionary[edytuj zdrzōdło]

Hi. Maybe you would be interested in helping a bit here. Silesian is under-represented. Cheers, Malafaya 10:15, 16 wře 2008 (UTC)

Paweł Kukiz[edytuj zdrzōdło]

Done: pt:Paweł Kukiz. Thanks! :) Malafaya 12:59, 16 wře 2008 (UTC)

P.S.: Where can I find your Village Pump/General discussion page? Malafaya 13:01, 16 wře 2008 (UTC)

nadgroda[edytuj zdrzōdło]

Oczywiście, tylko nadgroda. Prajs (prajsa?) to jest zbędne zapożyczenie z niemieckiego. Timpul godka 16:23, 27 wře 2008 (UTC)

Ptbotgourou[edytuj zdrzōdło]

Hello, my bot is actually use only for interwikis on all projets except FR and commons. On FR and commons i could recategorize and replace some template using AutoWikiBrowser. Would you I use it here for recategorization ? --Gdgourou 09:40, 28 wře 2008 (UTC)

OK I do it hopefully well for Kategoria:Malyře podug narodowośći" to Kategoria:Malyře podug nacyje", But I didn't found the two others :
 • "makroekůnůmja" to "makroekůnůmijo"
 • "ekůnůmja" to "ekůnůmijo",
--Gdgourou 10:33, 28 wře 2008 (UTC)
No problem. I made the request on Wikipedyjo:Boty... I wait some day before made on meta. Sincerely --Gdgourou 14:16, 28 wře 2008 (UTC)

Dodanie Interwiki[edytuj zdrzōdło]

Admin, czy możesz dodać tą Wikipedię -> http://ee.wikipedia.org/wiki/Main_Page - do strony głównej? Pozdrawiam serdecznie, --SPL908455 19:41, 7 paź 2008 (UTC)

Dzięki, czy "szl" zalicza się do tych większych. :-) Pozdrawiam serdecznie, --SPL908455 20:17, 7 paź 2008 (UTC)

Frůnt Wyswobodzyńo Zwjyřůnt[edytuj zdrzōdło]

Ja, dou žech dozwolyńe. I mům rod. Uoby wjyncyj takich fajnych ludźi, keři našo godka majům we zocy. Tůž ńyma to ješče precedyns. Nale wšijsko je před nůma :).--Dyktando 18:18, 8 paź 2008 (UTC)

Właściwa nazwa kategorii[edytuj zdrzōdło]

Istnieją dwie kategorie na Wikipedii - Irlandyjo i Irlandja, która z tych nazw jest właściwa? Pozdrawiam serdecznie, --SPL908455 19:57, 8 paź 2008 (UTC)

Te pjyrše mjano - Irlandyjo. - pra?--Dyktando 17:55, 9 paź 2008 (UTC)

Re: BetaWiki[edytuj zdrzōdło]

Witaj! Na chwilę obecną mam zepsuty komputer i wchodzę na komputer tylko w bibliotece albo u siostry, więc ledwo co mi starcza czasu, żeby co raz na dzień wejść na Wiki. Więc raczej trudno byłoby mi tłumaczyć jeszcze komunikaty. Aczkolwiek oczywiście, jeżeli będę miał czas coś tam przetłumaczę/poprawię. Pozdrawiam, ◄Ozi64► a uůnygo godka 12:59, 18 paź 2008 (UTC)

Naprawianie Tuplikořa[edytuj zdrzōdło]

Na Wikipedii występuje wiele przykładów nadmiernego występowanie "ů" przed "g", np. "lůguj" zamiast "loguj", "geůgrafijo" zamiast "geografijo". Tuplikoř generował właśnie takie błędy, więc podejrzewam, że liczne błędy na Wiki są skutkiem używania Tuplikořa bez późniejszego sprawdzania (co zawsze trzeba robić). Ta wada Tuplokořa została już usunięta. Teraz również wpisując "geografia" otrzymujemy końcówkę "-fijo" zamiast "-fja", a przy odmianie "geografii", końcówkę "-fije". Jeśli ktoś zauważy błędy w działaniu Tuplikořa proszę je zgłaszać w mojej dyskusji. Program nigdy nie będzie idealny, ale wielu uciążliwym błędom można zaradzić. Dyktando 21:18, 1 lis 2008 (UTC)

Jo śe rod wezma za poprowki zadań lo botůw, nale kejby mi wtoś na chopski rozům wskozou co a jako śe tam uůnačy :).

IRC[edytuj zdrzōdło]

Wlyź prosza ;) Timpul godka 14:21, 15 lis 2008 (UTC)

1000 zajtůw, kere koždo Wikipedyja powinna mjeć ;-)[edytuj zdrzōdło]

Hej. Może byś już przeniósł do przestrzeni Wikipedii? I podlinkował np. w Wikipedyjo:Propozycje tymatůw? Bo tak to takie tajne jest ;-). Pozdrawiam. Gytha 23:11, 21 lis 2008 (UTC)

Szablon:Infoszachtla uobrozek[edytuj zdrzōdło]

Witej. Pozwolę sobie przygotować drugie wersje szablonów infobox grafika itd, z poprawionymi błędami w śląszczyźnie. Nie usuwaj ich porszę, w przyszłości podlinkujemy doń wszystko z wersji starych :) Timpul godka 17:01, 28 lis 2008 (UTC)

Kategorie[edytuj zdrzōdło]

Możno lepi ńy růb jeszcze katygoryjůw, bo robjysz felery (nale fto jejich ńy robi ? :D) a to śe na raźe ńy zdo - uostowjej linki czyrwjůne leżeć. Timpul godka 18:57, 17 gru 2008 (UTC)

Hello[edytuj zdrzōdło]

Hello, dzinkuja za przytłumaczynie mujej zajty sprowiarza :) W brudnopisie zaszrajbowołem nowy artikel o Zygmuncie Freudzie. Jak bych mogl to mużesz przytłumaczyć. Pyrsk, Grimsson 20:16, 29 gru 2008 (UTC)

Dzinkuja za tłumaczenie (jak to się godo poprawno?). Widza, że mata tu bardzo mało artikeli. Pustaram sie naszrajbować pare stubów, co by to jakuś poprowić. Pozdrowjum :) Grimsson 23:25, 29 gru 2008 (UTC)

Na przodńij zajće[edytuj zdrzōdło]

Witej! Widza, co na przodńij zajće sům sztyry szablůny, kere ńy bůły pomjyńane, uod kedy Timpul bloknył jejich edycyje. Wjync jo ch'śe zrobjoł na moji podzajće coś a' la przodńo zajta i tam sum tyż szabluny, s kerych jeli chcesz, mogesz brać i wćepywać.

Pyrsk, ◄Ozi64► a uůnygo godka 20:25, 1 sty 2009 (UTC)

pl/grafika na medal\heraldyka - to pojakymu je sam? ◄Ozi64► a uůnygo godka 16:30, 3 sty 2009 (UTC)

"Zaś gupjeloka z śebje robi"[edytuj zdrzōdło]

Ńy godej, co robja z śe gupjeloka, bo jo bjera ino przikład ze Timpula. Obocz to ◄Ozi64► a uůnygo godka 19:13, 17 sty 2009 (UTC)

Tak, jakech ći pisoł bez GG - z czeskigo abo slowackigo : kuchyň ;) Pyrsk, ◄Ozi64► a uůnygo godka 19:28, 17 sty 2009 (UTC)
Ńy doł żech ze słowackigo ńi ze czeskigo. To je jedźine blank ślůnske słowo na ta zacha. Synek użůł do porzůndku terminu - rod'ech je, co śe cůśik sam nauczyć moge. A tyś na uůnygo tak na najechoł :P Timpul godka 17:13, 18 sty 2009 (UTC)

Re:Problymy[edytuj zdrzōdło]

Tůż gynau dźiśo'ch napisoł do Mastiego kole tego. Uodpisoł, iże puśći bota. Co do słůw:

pole herbowe -> wapynowe pole
tarcza herbowa -> wapynowy blot
tarcza sercowa -> śercowy blot
trzymacze heraldyczne -> heraldyczne dźerzocze

Timpul godka 21:15, 23 sty 2009 (UTC)

Hmmm, ślůnsko bjologiczno systyma je to jedyn wjelgi garus. Ńy mo na to echt ślůnskigo uokryślyńo, skuli tygo, trza by ćepnyć neologizmusym. Sorry, barzi kůnkretńy ńy půmoga... :( Timpul godka 20:41, 18 lut 2009 (UTC)
Btw., kaj te heraldyczne artikle? :) Aha, myśla, co "szpiny" to sům take "klamry" btp. do uobleczyńo. Jo tam wjym "pajůnk", jako we polskim. Timpul godka 20:41, 18 lut 2009 (UTC)

-yje -yji[edytuj zdrzōdło]

Ńy. To je felerno interpretacyjo :/ Znoleżńy na przipodek, rodzocz (dopełniacz) bjere -e. Timpul godka 21:21, 25 lut 2009 (UTC)

Boty[edytuj zdrzōdło]

Hej hej. Fest mjerżům mje boty, kere ńy dozwolajům uobźyrać używaczowych půmjyńańůw beztůż, co ńy majům fany lebo je jejich tako śyła, co szukańy za normalnymi userůma je ńyłatwe. Trzaby roz na zawdy rozwjůnzać sprawa uofanowańo botůw. Jake rozwjůnzańy proponujesz? ;) Timpul godka 12:32, 9 mer 2009 (UTC)

Apteka[edytuj zdrzōdło]

Może od razu napisać Apteka (skupina), żeby zaś później nie robić przenosin czy redirectów, bo Apteka jako sklep zawsze chyba będzie pierwotnym znaczeniem. pl:Wikipedysta:Ciacho5

Re: Przećepywańy[edytuj zdrzōdło]

Ja, wybocz, nale żech zapůmńoł jak śe to robi, boch dwno sam ńy kukoł.

Terozki już byda pamjyntoł...

Pyrsk!

Re:[edytuj zdrzōdło]

Thanks for pointing out my mistake.But why "Chińske poeći" exist on this page?--冰热海风 08:16, 13 moj 2009 (UTC)

Translation request[edytuj zdrzōdło]

Please, could you translate the following article?

Joseph Smith, Jr. (December 23, 1805 – June 27, 1844) was the founder of the Latter Day Saint movement, also known as Mormonism, and an important religious and political figure during the 1830s and 1840s. In 1827, Smith began to gather a religious following after announcing that an angel had shown him a set of golden plates describing a visit of Jesus to the indigenous peoples of the Americas. In 1830, Smith published what he said was a translation of these plates as the Book of Mormon, and the same year he organized the Church of Christ.

Thanks for your help.

Chabi

A lot of thanks for your help. --85.54.152.36 07:15, 17 czy 2009 (UTC)

Request for Help, please[edytuj zdrzōdło]

Greetings Lajsikonik my good friend,

Could you kindly help me translate the rest of this article into the superb and splendid Ślůnski language? Please.

Your help would be very Gratefully Appreciated, Thankyou very much.

(In return, I would be glad to help you translate your favourite articles into the Chinese or Minnan language). --Jose77 02:36, 28 czy 2009 (UTC)

THANKYOU SO MUCH Lajsikonik for your Outstanding Translation effort!
I am overwhelmed with gratitude.
May God Bless you and may Ślůnski Wikipedia prosper!
(The article on Heimat is difficult for me to translate).
Therefore, instead, I will help you translate the article on Upper Silesia into the Chinese language and Minnan language soon. --Jose77 08:49, 28 czy 2009 (UTC)
Yours Sincerely, --Jose77 08:49, 28 czy 2009 (UTC)
Yes check.svgY Zrobjůne. The Chinese translation of Upper Silesia can now be found Here. --Jose77 02:47, 30 czy 2009 (UTC)
Yes check.svgY Zrobjůne. The Minnan version has been created Here. --Jose77 02:47, 30 czy 2009 (UTC)

Re:Uo nos[edytuj zdrzōdło]

Spokojnie, już dawno widziane i obśmiane :) Timpul godka 14:19, 28 czy 2009 (UTC)

Widza, co sztyjc mosz problymy ze -yji/-yje. Poczytej śe to, sam je cheba dobrze wytuplikowane. Timpul godka 15:29, 28 czy 2009 (UTC)
Tak w ramach przypomnienia:
Największym wyzwaniem było odpowiednie zapisanie śląskich wyrażeń. Zadaniu temu podołał katowiczanin Maciej Wójcik, administrator śląskiej Wikipedii. Za pomocą specjalnego programu komputerowego opracował system zapisu gwary zwany „zasady šrajbůngu”. Dzięki temu wszystkie wyrażenia na stronach „Wikipedyji” są opisane w „ślůnskij godce”. I tak zamiast „prześlij plik” jest „wćepnij plik”, zamiast „strona główna” mamy „přodńo zajta”, zaś wszystkich odwiedzających wita szyld „To je Wikipedyjo we slunskij godce”.

ROTFLMAO hahahaha xD Timpul godka 11:45, 29 czy 2009 (UTC)

Senegal[edytuj zdrzōdło]

Ja się na śląskim w ogóle nie znam. :) Po prostu zauważyłem, że było już wcześniej hasło o Senegalu. --Botev 17:26, 30 czy 2009 (UTC)

Ptbotgourou[edytuj zdrzōdło]

Thanks for your info. My bot is very slow and it only a coincidence that the vandalism occur few hours before. My bot made the articles starting with I... on 23 june and the U... on 3 july,... it take its time ;-), no ?--Gdgourou 13:57, 3 lip 2009 (UTC)

Szlagcojg[edytuj zdrzōdło]

Możno żech jest już zbytka przeczulůny :) Jeli tak godosz, to prziwrůć nazod. Timpul godka 12:41, 8 lip 2009 (UTC)

Hey![edytuj zdrzōdło]

Hey Lajsikonik are you a Kůntrolny uobroz lover?

Greetings from Thailand!--125.25.59.9 14:28, 20 lip 2009 (UTC)

Jaborygyn[edytuj zdrzōdło]

Zaś sam! Żodnych wertnych edycyjów. Idzie za take cóś na krótki czas prziblokować? ;) Timpul godka 14:54, 13 wrz 2009 (UTC)


http://opole.gosc.pl/doc/830076.Historia-diecezji-opolskiej/2

"25.03.1992 - bullą Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae Populus" została utworzona nowa diecezja gliwicka, której przypadło z naszej diecezji 90 parafii z ok. 140 kapłanami opolskimi. Nowa diecezja wraz z opolską włączone zostały do świeżo powołanej metropolii górnośląskiej z siedzibą w Katowicach. Dotychczasowi biskupi pomocniczy z Opola mianowani zostali w Gliwicach: bp Jan Wieczorek ordynariuszem, a bp Gerard Kusz pomocniczym. 15 parafii przypadło nowej diecezji kaliskiej."

Stuby geograficzne[edytuj zdrzōdło]

A nie myśleliście, żeby dodać artykuły o miejscowościach za pomocą bota, jak na pl? Ausir 13:32, 6 paź 2009 (UTC)

Miasteczko[edytuj zdrzōdło]

Recht, pojechoł'ech schemóm gmina-gmina-gmina. Btw., pó naszymu je to "Miasteczko" (bez "...Ślónske"), ani jak kożde miasto ze tym przemiankym. Timpul godka 21:19, 6 paź 2009 (UTC)

Ah, niych se tworzi ze radościóm ;) My bydymy poprowiać jak co, kupa artiklów we pl.wiki tak powstało. Timpul godka 14:11, 8 paź 2009 (UTC)

Bardzo wom za ta zajta dziynkuja!

Zefel Kożdōń[edytuj zdrzōdło]

Możno mje wytuplikujesz, czymuś wyćepnōł mojy sprowjyńy we tym tym artiklu? Mje sie wydowało co to je ślōnsko wikipedyjo, a ńy ino polsko ze Steuerowym szrajbunkiym. Eli żech felerńy mjarkowoł, kej sie wyćepuje ślōnskiy worty?--JosefKożdon 17:02, 18 sty 2010 (UTC)

Witej nazot.

Kożdoń we żŏdnych papiōrach niy mioł mjana Józef, ino Josef, dyć ôn nikej niy mioł żŏdnych polskich papiōrōw. Wjym na zicher dyć moj ŏpa ôd zajty muter tyż bōł ze Ślōnska Cieszińskigo a we jigo austryjackij metryce stoło Markus Ryszawy, a niy Marek. Piyrszy feler.

Slōnsko wersyjo mjana "Józef" to je Zefel, a niy żŏdyn Zefyl. Ftoś chcioł być barzij ślōnski jak idzie. Spomino mje to, kej ftoś miost warzić kciołby naszrajbować "worzić" (niy melić ze "wożić'), coby bōło barzij po ślōnsku. Drugi feler.

"Zołożyćel", "zwolynńik", "propagator" po jakimu to je, dyć na zicher niy po ślōnsku. To cosik choby ftoś naszrajbowoł "kopolńa" miŏst "gruba" i padoł by, co to je po ślōnsku. "Zônaczyciel", "popjyrŏcz", "propagiyrŏrz" to je richtich po ślōnsku. Trzeci, sztworty (czworty) i piōnty feler.

"Administrator" to zawdy bōło po ślōnsku "ferwalter" (ôd "der Verwalter", badnij sie choby ślōnskie cajtōngi ze przodka XX w., kej jeszcze kōncek ślōnskich wortów bez cufal wkludzali do polskich tekstōw). "Administracja" to je "ferwaltōng" (ôd "die Verwaltung"), toć "administracyjny" to na zicher niy ma po ślōnsku, cheba co to mo być "masztalszczyzna" kero poradzōm tuplikować tyż te szpecjalisty ôd ślōnskij gŏdki, co poradzōm po ślōnsku ino dwa worty: "ja" i "kaj", a wiym co takich miyndzy modymi Ślōnzokami je nojwiyncyj (Kej jejim pedzieć "przaja", "kludza", "klojzdŏm" to mjarkujōm eli to po czesku abo po rusku). Germanizmy w naszyj gŏdce zawdy bōły, sōm i bydōm. Niy do sie opryć na ślōnskij literaturze keryj niy ma. Trza sie opryć na tyj co je i tuplikować na ślōnski a tela.

"Komitet wsparcia dla rodzin żołnierskich" we kerym Kożdoń dziołoł we rokach (niy lotach, dyć to niy po ślōnsku) 1914-1918 we literaturze je, je tyż we artklach ô nim po polsku i po anglijsku, ino trza te mjano przetuplikować. Wort "komitet" to po noszymu "komityj" (ôd "das Komitee). Wsparcia=wsparcio, dla=do, rodzin=familijōw, to je proste. Żołnierz=ojok, toć żołnierskich wylazuje "ojockich", psinco inakszyj.

Przi okazje informuja ferwalterōw ślōnskij wikipedyje, co szrajbunek kery sam prezyntujã, jak podŏwała "Ślōnsko Nacyjo", ôstoł zaakceptiyrowany bez Pro Loquela Silesiana, Towarzistwo Piatowanio Ślōnskij Môwy "Danga", Ruch Autonōmje Ślōnska, Zwjōnzek Ludziōw Ślōnskij Nacyje, Ślōnsko Ferajna a Przimjerze Ślōnskiy. Cheba ino ślōnsko wikipedyjo ôstoła przi szrajbunku Steuera. Pyrsk --JosefKożdon 11:27, 19 sty 2010 (UTC)

Lean Back[edytuj zdrzōdło]

witam/witom poprawiłem dolinkowania w artykule i prosze o wporowadzenie go Marfus 11:12, 5 lut 2010 (UTC)

Witam ponownie Wprowadziłem zmiany pod hasłem "Lean Back" - proszę je przejrzeć i w moim imieniu ją wstawić Pozdrawiam Marfus 22:07, 5 lut 2010 (UTC)

Witam ponownie Wprowadziłem zmiany pod hasłem "Lean Back" - proszę je przejrzeć i w moim imieniu ją wstawić Pozdrawiam Marfus 21:54, 8 lut 2010 (UTC)

Witam jeszcze jedno pytanie, jak wchodza na wikipedia bez logowania to caly artykuł mom wyjustowany, oraz jest napis Tyn artikel je narychtowany we ślabikŏrzowym szrajbōnku. Co jest nie tak? Marfus 22:07, 8 lut 2010 (UTC)

Witam/witom Rozumia co do tekstu: "Tyn artikel je narychtowany we ślabikŏrzowym szrajbōnku" ale dlaczego artykuł jak wejda do wiki nie zalogowany jest centrowany a nie justowany Marfus 15:24, 19 lut 2010 (UTC)

Witam Czytałem artykuł o zasadach linków zewnętrznych. Użyty przeze mnie są autorskie, wykonane z materiałów zespołu. Są umieszczone na jednym z ogólnodostępnych portalu ale nie w celu ich reklamy a jedynie przy ich wykorzystaniu. Prosze zatem o ich nie usuwanie. Z pozdrowieniami Marfus 20:57, 16 mer 2010 (UTC)

Witam Dlaczego uporczywie kasuje pan przypis? Uodwouańa + [1] pozdrawiam Marfus 07:36, 10 mer 2010 (UTC)

tłumaczenie[edytuj zdrzōdło]

Mógłbys przetłumaczyć na śląski stronę o zarządzie wikimedia.pl (włącznie z nazwą strony)? pl:chapter:Władze. Masti 18:12, 28 mer 2010 (UTC)

 • dzięki serdeczne Masti 07:49, 29 mer 2010 (UTC)

request of translation for en:Mérida, Mérida in Slesian and improvement of the Polish edition[edytuj zdrzōdło]

Good morning and Good Easter to you. I write you if please you could translate from the English in Slesian, the Article on the City that I love more, thanks to a known social network, has known there extraordinary people, people with a great heart as all Our Beautiful Europe. my Polish lacks an a little considering that I live in Calabria and my ancestors they were Polish, but they are already spent centuries by the arrival of my ancestor Zaleski. I ask you corrtesemente if you can translate from the English this city considering that few is written there.... and if kindly you could translate her/it in Slesian. To change I can translate you a biography, a geographical Article in Italian, Sicilian, Neapolitan, Piedmontese, Spanish, Catalan. I can also ask help to others my friends as Portuguese regards, the dialects of the north Italy and the languages native American. In attends him of one certain answer of yours I thank in advance you... with this gift♥, sorry my bad english--Lodewijk Vadacchino 14:07, 5 kwj 2010 (UTC)

thank you so much♥ u have a request of translation? cortesy for cortesy♥--Lodewijk Vadacchino 13:07, 6 kwj 2010 (UTC)

request of translation for en:Feria del Sol (Mérida) in Polish and Silesian...thank you so much♥--Lodewijk Vadacchino 14:43, 29 kwj 2010 (UTC)[edytuj zdrzōdło]

Dear Friend.. always write you with the usual courtesy, if kindly you could translate in Polish and Silesian, the article that I have signalled you, concerns the known Feria del Sol, a stupendous cultural festival, includes fair of the livestock, artistic competitions, elections of beauty, with annexed the election of the Queen of the Fair. Is one of the greatest international demonstrations in the city of Mérida, participate also a lot of European firms in the various sectors, also Polish in Zona Polonia (it is separated in zones or sectors). Naturally your generosity and courtesy will be recompensed.. ask me the translation that desires, I have also collaborated with Timpul and him you can tell you that I am a good colleague...says this aspect with a lot of joy one answer of yours, when you want and when you are able...I thank as always you in advance of true heart♥--Lodewijk Vadacchino 14:43, 29 kwj 2010 (UTC)

Ńiderlandzke prowincyje a ich mjana[edytuj zdrzōdło]

Przeczytolech twoje artikle o miastach we Niderlandach i musza Ci coś pedziec.

 • Haarlem - nima takej prowincyje jak Ńiderlandy Půunocne. Za to je Puunocno Holandyjo (Noord Holland).
 • Noordwijkerhout - to je we Pouedńowyj Holandyji.
 • Oosterhout - A to je we Půunocnyj Brabancyji.

Piknie Cie prosza o korekta --Lwh 14:46, 29 moj 2010 (UTC)

request of translation for pl:Matka Boska z Coromoto in Silesian thank you so much♥--Lodewijk Vadacchino 09:26, 29 lip 2010 (UTC)[edytuj zdrzōdło]

Dear Friend,write you to ask you if kindly you could translate in Silesian the Article on the Virgin of Coromoto. Of Which am particularly Devoted, thanks to a received Grace the day August 26 th 2009. I was almost next to die...when...an angel from Venezuela sent through internet this last hope. Incredibly I recovered in little time... to thank the Saint Virgin I have decided to also bring her Message of Hope in Our Continent..Crib of the Christianity..So well that your heart is immense... and I hope that you will help me...when you will have time to translate the Article..in way that the Silesians Brothers welcome in their houses... the Message of Peace and Hope that arrives from the New World..in a waith of one Certain answer of yours I Thank as always in advance you... for Your Gentleness and your Great Heart....thanks, thanks so much... an embrace and that the Virgin is always with you...sorry my bad english♥--Lodewijk Vadacchino 09:26, 29 lip 2010 (UTC)

Hellow?[edytuj zdrzōdło]

Where is the embassy?

I want to add 'User ko' babel.

Thank you. --Idh0854 11:56, 13 śyr 2010 (UTC)

So thank you!

You are so kind!

p.s. What is this? (Tyn artikel ńy bůł jeszcze sprawdzůny we poprawnośći zapisowańo Steuerowům uortografijům a gramatycznyj. Jeli zdo Ći śe, co je to fest do porzůndku narychtowany artikel, symńij ta szablůna.)

Thank you. --Idh0854 15:20, 13 śyr 2010 (UTC)

Question[edytuj zdrzōdło]

Is szl(language) named what busan? --Idh0854 05:23, 14 śyr 2010 (UTC)

E, what is mean 'Metrolopolijo'? (city?) --Idh0854 11:13, 14 śyr 2010 (UTC)

cut off transfer[edytuj zdrzōdło]

Wůngel kamjynny is cut off transfer.

Transfered document is Kamjynny wůngel.

But, this document delete.(last winter.)

If may, I think to Kamjůnny wůngel transfer [2].

Thank you. --Idh0854 10:20, 15 śyr 2010 (UTC)

Question 2[edytuj zdrzōdło]

What' mean 'guowa_państwa'? --Idh0854 12:45, 16 śyr 2010 (UTC)

Question 3[edytuj zdrzōdło]

E, How add korean babel in Wikipedyjo:Babel? --Idh0854 10:31, 21 śyr 2010 (UTC)

Odnośnie śląskiego i mojej strony użytkownika[edytuj zdrzōdło]

Ty uważasz nazywanie śląskiego językiem neutralnym punktem widzenia? To kpina czy Ty tak myślisz naprawdę? Jeżeli to drugie to przemyśl swoją bytność na Wikipedii. SIL uznaje język śląski bo dostał wniosek o tym od kogośtam, ten wniosek krąży w internecie i jestem pewien, że go widziałeś. Nie jest śląski uznawany prawnie w RP, nie jest językiem odrębnym od polskiego. I polska i niemiecka Wikipedia pozostają neutralne, chociaż polska wersja jest nagiętym kompromisem, który - jak na ironię - jest moim dziełem. Nie wciskaj nikomu takiego kitu, jestem z wykształcenia językoznawcą i jeśli chcesz ze mną polemizować na temat statusu śląszczyzny to zapraszam. Ale uprzedzam, poza dużą wiedzą mam też dużo ważnych źródeł - i starych i nowych, i książkowych i internetowych. Dialekt miażdży język. Uważasz, że jak napiszesz coś w Wiki to to się stanie prawdą? Naiwne myślenie.

A co do mojej strony... nie mam zamiaru jej zmieniać, a Ciebie proszę byś się zastanowił co znaczy nacjonalizm. Mówiąc o Polakach jako jednym narodzie chyba mówię coś co jest oczywiste. Nie odnoszę się tu do Słowian czy... Europejczyków. Wyrażam jedność z narodem, do czego mam święte prawo. :). Państwo Polskie też jest jedno, no chyba, że coś przeoczyłem na mapie... Co do języka... mówiłem, Wikipedią nie zmienisz tego, że śląski jest dialektem polskim. A "kompromis" typu "cały artykuł o językowości, a jedno krótkie zdanie o tym, że POLSKIE (!!!) źródła naukowe traktują śląski jako dialekt" to można sobie w d...zbanek wsadzić. Jeśli chcesz by śląska Wikipedia przetrwała, nie można pozwalać by była narzędziem manipulacji, szczególnie przeznaczonym dla Ślązaków niepewnych swojej tożsamosci narodowo-regionalnej i to w dobie nadchodzącego spisu powszechnego.

Jako naukowiec dam Ci pewną radę. Zapoznaj się z jakimkolwiek opracowaniem dialektologicznym. Zrozumiesz, że język polski i śląszczyzna nie mogą być stawiane na równym poziomie. Śląski może być konfrontowany z mową typu mazowiecczyzna czy dialekt wielkopolski. Z prostej przyczyny, język literacki, ogólnonarodowy ma inną charakterystkę i nie ma obowiązku być równomiernie "podobnym" do swoich dialektów. Język narodowy powstaje na bazie tych gwar (zazwyczaj miejskich), które w kraju/regionie mają największy prestiż, gdyż ów kraj/region w momencie formowania się języka narodowego miał największe polityczne znaczenie. To są elementarne informacje, a nie potrafią dotrzeć do pewnych osób.

Zastanów się nad tym co napisałem. Będę stawiał opór "ślonzakizacji" polskiej Wikipedii, gdyż chcę by nasza encyklopedia była rzetelna. Nad śląską Wiki również będę pracował, mam do tego prawo, które daje mi specyfika licencjonowania itp. Przykro mi, ale to oznacza koniec pisania bzdur i manipulacyjnej nieprawdy. --LingVista87 13:21, 29 paź 2010 (UTC)

Zacznę od końca. Nie grożę zniszczeniem śląskiej Wikipedii, przede wszystkim dlatego, że jest czyjąś pracą a ja czyjąś pracę po prostu szanuję. Chodzi mi o to, że nie ma dużego sensu pisać encyklopedii, która będzie tracić wiarygodność pod wpływem nieprawdziwych treści. W obecnej sytuacji jest tak jak napisałem Ci wcześniej - śląska Wiki dla Ślązaków i to głównie tych, którzy w niedalekiej przyszłości będą musieli się samookreślić. Jakiej się spodziewasz reakcji ogólnopolskojęzycznego czytelnika, któremu próbuję się wpoić, że winę za obecny niepewny status śląskiego ponoszą Polacy, którymi oczywiście według Was Ślązacy nie są.

Argument o SIL, czyli ludziach którzy o języku polskim dużego pojęcia nie mają (patrz dyskusja Etnolekt śląski dział "Niekompetencja SIL"), jest dla zwolenników odrębności śląskiego bardzo wygodna bo sądzą, że skoro nie jest to polska organizacja to musi być "prawdomówna" i "neutralna" a w dodatku w bardzo łatwy sposób przekreślacie ogromny dorobek dialektologi, która jednakże dostarczyła światu wiedzę o śląskim. Na tym polega manipulacja, wybiera się to co jest wygodne, nie to co rzetelne. Przypomina to propagandę, czyż nie? A w ogóle odchodzenie od nauki, która ewidentnie zaświadcza o polskości śląszczyzny jest bezsensowne. Opierając się na widzimisiu ludzi, którzy nie słyszeli polszczyzny na uszy dajemy świadectwo naszego stosunku do własnej mowy. No kto może mieć większą wiedzę o języku polskim od Polaków, którzy ten język badali, używają w większym zakresie, bo są tzw. native speakerami. Ja mimo bardzo dobrej znajomości angielskiego zdaję sobie sprawę, że nigdy nie będę mówił tak dobrze po angielsku jak rodowity Anglik. I na tej samej zasadzie działa wiedza na temat języków. Na domiar złego mam wrażenie, że Ślązacy-Narodowcy uwzięli się na Polaków i uważają, że za wszelką cenę chcemy ich zniszczyć. To jest bardzo obraźliwe, mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę. I ostatnia kwestia: czemu inne wikipedie mają język śląski? A no, podziękujmy pewnemu Wikipedyście, którego wikinick rozpoczyna się na literę T, oraz faktowi, że większość mniej istotnych dla danych społeczeństw artykułów (jaką wagę ma śląszczyzna dla takiego np. Chińczyka czy Irańczyka?) jest tłumaczonych z angielskiej Wiki, która i tak jest zmanipulowana. Nie jest tak? Stwierdzenie, że nam i Niemcom odrębność Ślązaków jest nie na rękę, mnie osobiście śmieszy, choć powinno obrażać. Jestem jednak osobą wyrozumiałą, przyjmuję do wiadomości, że masz taki punkt widzenia. Problem tylko polega na tym, że do nieuznawania śląskiego są podstawy - źródeł szukaj w polskiej wersji artykułu. W obecnej chwili niczym nie różni się od kurpiowszczyzny, a bardzo od kaszubszczyzny, bo nie jest nauczany publicznie, jest więc tylko dialektem. Żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie mam nic przeciwko śląskiemu i uważam, że trzeba walczyć o zachowanie tej mowy. Absurdem jest jednak uznawanie jej za język i szukanie drugorzędnych źródeł na potwierdzenie tej tezy. Nikt z adminów śląskiej Wiki nawet nie wpadł na pomysł by zmienić tytuł na "etnolekt śląski", tak jak zrobiliśmy to my. Kompromis z jednej strony... bardzo interesujące. I jak ja mam nie twierdzić, że to wszystko to jedna wielka manipulacja? Szkoda, bo jest potencjał. Gdy ktokolwiek, kto zna się choć trochę na polskiej dialektologii, spojrzy w treść arta i przeczyta o tym, że śląski jest językiem, to parsknie ze śmiechu i usunie ze swojej świadomości tę wersję "językową" Wikipedii. Chyba nie o to chodzi? --LingVista87 14:38, 29 paź 2010 (UTC)

Jeśli dePOVem nazyważ usunięcie potwierdzonych źródłami informacji to współczuję rozumowania. Po co edytujesz Wikipedię skoro po prostu ją dewastujesz? Patrz co się dzieje na ang Wiki. Dostałem tam blokadę bo dodałem informację, że dialekt śląski nie jest jeszcze uważany za język, zwłaszcza przez językoznawców. A LUCPOL, który powinien mieć wieczystą blokadę na wszystkich wikipediach jeszcze bezczelnie chwalił się niechęcią do Polaków. Czemu jesteście stronniczy na innych Wiki a nam nie dajecie możliwości bycia obiektywnymi na pl Wiki. Ślunsko godka (język śląski) na śl wiki, Silesian language (język śląski) na en wiki, etnolekt śląski na pl wiki, mimo iż polska nauka nie uznaje śląskiego za dialekt, a etnolekt to pojęcie sztuczne, zresztą wprowadzone w przypadku ślaskiego przez moją osobę. Możesz śmiało zamknąc śląską Wikipedię, bo to co czytałem tu o Śląsku i mowie śląskiej i Ślązakach jest kłamstwem i nie wykluczam poskarżenia się władzom projektu. --LingVista87 12:22, 31 paź 2010 (UTC)
Nie nie robię nic złego, ponieważ opieram się źródłami, nie moja wina, że są osoby, które je odrzucają, bo są według nich propolskie. Nie oskarżam Cię o nic złego z punktu widzenia prawnego, bo wszystko jest przecież dozwolone i zgodne z prawem. Zechcij jednak spojrzeć na fakty, jak ubogi w źródła polskojęzyczne jest to artykuł (na szl Wiki). Jeśli to przeoczenie, w co jestem w stanie uwierzyć, to dobrze, skorzystam z tego, że oferujesz pomoc i proszę Cię byś uwzględnił chociaż to jedno źródło - Gwary polskie - przewodnik multimedialny, tam jest nawet opisane podejście do śląskiego, należy je po prostu znaleźć. Nie obrażam tu nikogo, jeśli czujesz się dotknięty, to przepraszam, choć rozumiem, że możesz moje podejście do dialektu śląskiego traktować bardzo osobiście, bo się nim posługujesz. Nie zarzucaj mi niemerytoryczności, obaj wiemy, że są publikacje opisujące śląski jako dialekt, np. "Dialekty polskie" Karola Dejny, prace Kazimierza Nitscha, Stanisława Urbańczyka (mamy nawet mapy na pl Wiki), więc sam widzisz, że jest czym się posiłkować. Nie prowadzę jeszcze żadnej działalności na szl Wiki, więc chyba nie masz powodów by mnie blokować, a nałożenie blokady mogłoby być odebrano z zewnątrz jako próba zatuszowania rzeczywistości - przynajmniej z punktu widzenia polskiej nauki, której nie powinniśmy lekceważyć. Jeśli masz zastrzeżenia do mojej działalności ogólnie w Wikipedii, przyjrzyj się prosze moim edycjom na pl Wiki, mam ich ponad 2000, zobaczysz, ile tekstów i jakich napisałem, m.in. dodałem sporo informacji o kaszubszczyźnie, więc nazywanie mojej działalności szkodliwą obraża mnie, moją wiedzę, choć nie rusza moich emocji, jeśli tak mogę to nazwać. Problemy zaczęły się pojawiać, gdy zaangażowałem się w poprawę wiadomości o Śląsku, Ślązakach i mowie śląskiej. Tylko w tych dziedzinach są zastrzeżenia do mojej osoby, nie uważasz, że to trochę dziwne? Pójdźmy na kompromis, będę edytował śląską Wiki, zawsze ze źródłami, jeśli będziesz miał jakieś pytania, ew. zastrzeżenia to przedyskutuj to ze mną, natomiast nie bierz póki co blokady pod uwagę, bo to nie jest rozwiązanie. Śląską Wiki edytuje tak mało osób, że będziesz miał stosunkowo mało roboty przy ewentualnym poprawianiu moich edycji. Proszę Cię również by póki co powstrzymać emocje na wodzy, bo zdaje mi się, że to jest główny problem. --LingVista87 13:25, 31 paź 2010 (UTC)

Bircza[edytuj zdrzōdło]

 • Dziękuję za ten stub o Birczy. --Birczanin 13:54, 13 lis 2010 (UTC)

Rok[edytuj zdrzōdło]

 • Witaj ! Drażnią mnie te świecące na czerwono lata w biografiach, więc chciałbym coś z tym zrobić. Chciałbym prosić Cię o zaproponowanie jakiejś koncepcji rozwiązania sprawy kategorii, bo inaczej jest to na przykład rozwiązane na polskiej Wiki, a inaczej na ukraińskiej. Jak to zapoczątkujesz, to ja już powoli pociągnę dalej. Pozdrawiam, --Birczanin 19:11, 13 lis 2010 (UTC)

śluński[edytuj zdrzōdło]

Jak wy piszecie niby po języku śląskim?Nie ma takiego języka,jest tylko gwara,są słowniki ale nie ma translatorów. Orbwiki107 17:05, 23 lis 2010 (UTC)

[edytuj zdrzōdło]

I w ogóle ukradliście logo z en wiki... Orbwiki107 17:06, 23 lis 2010 (UTC)

Translator[edytuj zdrzōdło]

Nie,ale w śląskich szkołach chyba nie uczą śląskiego tylko polskiego.Ja jestem z Małopolski. Orbwiki107 20:18, 23 lis 2010 (UTC)

Nowiny[edytuj zdrzōdło]

Zauważyłem,że o "nowiny" nie dbacie... Orbwiki107 13:36, 24 lis 2010 (UTC)

Zmiany w kategoriach[edytuj zdrzōdło]

Infobox[edytuj zdrzōdło]

Witom. Mugłbyś przerobić infobox "wjeś zagranica"? Bo terozki do wsi poza Polskum nie ma co wćepać --Pudelek 21:54, 12 sty 2011 (UTC)

Szablon "Podział administracyjny Ukrainy" lub podobny[edytuj zdrzōdło]

 • Witaj ! Chciałbym adaptować szablon: [[3]]. Czy mógłbyś mi podać śląskie odpowiedniki występujących nazw ? Chciałbym zająć się opracowaniem podziału administracyjnego Ukrainy. Pozdrawiam, --Birczanin 13:28, 16 sty 2011 (UTC)
Wielkie dzięki ! Pewnie jutro lub pojutrze zacznę. --Birczanin 00:26, 17 sty 2011 (UTC)

Cyjler sprowjyń[edytuj zdrzōdło]

Witům. Myślům že cyjler sprowjyń na twyj zajće sprowjořa juž ńičygo ńy cyjly :) Tyn na pewno ńy je goršy.

Witaj. Myślę że cyjler sprowjyń na twej stronie użytkownika już niczego nie liczy. Chyba ten nie jest gorszy. Comp1089 17:04, 21 sty 2011 (UTC)

P.S. Przepraszam za koszmarny śląski :)

Kategoria:Polscy nacyjonaliśći[edytuj zdrzōdło]

 • Witaj ! Przy Dmowskim założyłem taką kategorię, ale nie wiem, czy jest poprawnie napisana. Oprócz tego chcę dodać kategorie Nacjonaliśći i Nacyjonalism (?). Tutaj też prosiłbym o ewentualną korektę pisowni. Pzdr, --Birczanin 12:05, 29 sty 2011 (UTC)

Hello[edytuj zdrzōdło]

Greetings from Italy. We’re looking for someone who could translate and upload on szl.wikipedia this page In Polish here. Can you help us please? It’s very important for us. Thanks a lot !--Aeron10 12:39, 5 lut 2011 (UTC)

to żart ? :o[edytuj zdrzōdło]

heh wikipedia niedługo powstanie w Góralskim, Pomorskim, Wielkopolskim itp dialekcie (jak zwał tak zwał) jezyka polskiego. U nas na pomorzu zamiast "tak" wielu ludzi mówi "jo" ale to nie znaczy, że taka forma jest poprawna. Nie uważasz , że bez sensu jest tu pisać "Twůj" zamaist "TWÓJ" i całej reszty podobnych dziwnych literek ? :) Mnie uczono , iż na śląsku mówi się gwarą, tak samo jak na Podhalu czy na Kaszubach. Gwara ta powstała przez mieszanie się wpływów polskich, niemieckich i czeskich. Tak samo sytuacja ma się z ludźmi ze Lwowa, którzy mówią specyficznie. Nawet tutaj każdy Polak to bez problemu zrozumie : "Ńy ježeś zalogowany. We historyji sprowjyń tyj zajty bydźe naškryflony Twůj adres IP." - Nie jesteś zalogowany, w historii zmian tej strony (zajty z niemiecka) będzie nakreślony (zapisany) Twój adres IP.

Napisałem do Ciebie, gdyż Twoją edycję zobaczyłem na stronie "Polska" w języku (?) śląskim.

Pozdrawiam serdecznie !

Fana Gleiwitz[edytuj zdrzōdło]

Fana Gleiwitz

Tutaj masz żródło [4], które potwierdza że taka flaga istniała. A poza tym też istniała druga wersja tej flagi była też z herbem. A więc proszę cię o przywrócenie w polskiej, niemieckiej i śląskiej Wikipedii tego pliku. Pozdrawia --Schläsinger 22:09, 6 mer 2011 (UTC)

Lisa Gerard.[edytuj zdrzōdło]

Hello. I'm sorry, I don't speak in your language, but can you please translate the Lisa Gerard page? Thank you.


Oh, I didn't see that. Thanks again :)

Wikipedyjo:Propozycje tymatůw[edytuj zdrzōdło]

Oto propozycje tematów. Staram się powiększać tą listę:) Orbwiki107 19:58, 17 mer 2011 (UTC)

Ukraińcy[edytuj zdrzōdło]

 • Witaj ! Chciałbym utworzyć kategorię Ukraińcy, w której będą znajdować się biografie. Jak nazwa kategorii poprawnie będzie brzmieć po śląsku ? Pozdrawiam, --Birczanin 21:05, 17 mer 2011 (UTC)

propozycja[edytuj zdrzōdło]

pl:Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - napiszesz ten artykuł? Orbwiki107 16:29, 28 mer 2011 (UTC)

wyżyna[edytuj zdrzōdło]

a Śląsk to nie jest całe województwo śląskie? i pisz po polsku. ja śląski znam średnio (odczytać potrafię, ale wolę polski). Orbwiki107 16:29, 29 mer 2011 (UTC)

Lwůw[edytuj zdrzōdło]

Nie wiem czy u ciebie też, ale u mnie napis Lwůw ląduje na samym dole, pod interwiki. Orbwiki107 19:57, 26 czy 2011 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Kategoria:Gibke wyćepowańy[edytuj zdrzōdło]

Na, ôbŏcz na Kategoria:Gibke wyćepowańy. Przemub 13:26, 23 śyr 2011 (CEST)

Odp:Bot[edytuj zdrzōdło]

Wniosek o flagę złożyłem wczoraj. Zaraz spróbuję się zabrać za tą listę. Co do alfabetu polsko-czeskiego znam sprawę, tylko nie byłem pewny czy przenosić czy nie. Zrobiłem też skrypt do zmieniania alfabetu w artykułach, ale muszę go jeszcze przetestować.

Pozdrawiam, Przemub 20:21, 28 wrz 2011 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Gwiazdka[edytuj zdrzōdło]

Za ogrom pracy włożony w rozwój śląskiej Wikipedii od Bacusa15.

, Bacus15 14:25, 29 wrz 2011 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Przeglądarki internetowe[edytuj zdrzōdło]

Powiedz mi proszę, jaki będzie dobry tytuł dla kategorii o przeglądarkach internetowych? "Sznupanki internecywe" :)? Pozdrawiam, Przemub 16:21, 1 paź 2011 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Przodńo zajta[edytuj zdrzōdło]

Nie można by zmniejszyć poziomu zabezpieczenia na szablonach strony głównej do poziomu AC? Chodzi mi głównie o szablony {{Uobrozek tydńa}} i {{Artikel tydńa}}. Tam rzadko się coś zmienia, a nieadmini mogliby się tym zająć. Pozdrawiam, Przemub 08:36, 8 paź 2011 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Nysa/Nisa[edytuj zdrzōdło]

Witom. Sprawdzołeś może jak u Olescha je te mjano? Nisa abo Nysa? --Pudelek 11:19, 8 paź 2011 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Tablica ogłoszeń[edytuj zdrzōdło]

Mógłbyś utworzyć coś na kształt pl:WP:Tablica ogłoszeń i dodać link do menu nawigacyjnego? Brakuje mi tu takiej strony.

Pozdrawiam! Przemub 13:50, 10 paź 2011 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Gadżety[edytuj zdrzōdło]

Hej. Zobacz proszę na ten wątek, zależy mi na czasie :-). Beau 10:09, 13 lis 2011 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Bot[edytuj zdrzōdło]

Zacząłem znowu botować kategorie do nowych nazw, na tej liście jest tego tyle, że to straszna mordęga przygotować listę dla bota :P. Już trochę poprzenosiłem.

Przepraszam za nieaktywność, ale ostatnio zajmowałem się tłumaczeniem interfejsu dla dolnośląskiej Wikipedii (w Inkubatorze, tutaj) i porządkowaniem jej.

Pozdrawiam, Przemub 12:21, 13 lis 2011 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Poprawka[edytuj zdrzōdło]

Hej. Mógłbyś przekopiować zawartość strony pl:s:MediaWiki:Gadget-searchbox.js do MediaWiki:Gadget-searchbox.js. Dzięki, Beau 20:06, 16 lis 2011 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Odp:Prezydynty[edytuj zdrzōdło]

Witom, gotowe. Jeszcze jyno 12 buchsztab :). Przemub (dyskusyjo) 21:37, 6 gru 2011 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Kategoria:Śatkówka we Polsce[edytuj zdrzōdło]

Cheba ńy mo to być bez ó? Przemub (dyskusyjo) 16:02, 12 gru 2011 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

2000 artiklůw[edytuj zdrzōdło]

Chnet bedźiemy mjeć sam 2000 artiklůw, mono wćepać jakeś szpecjalne logo? Przemub (dyskusyjo) 13:19, 23 gru 2011 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Steuerowy szrajbůnek[edytuj zdrzōdło]

Jo sie chcioł ino spytaċ czymu poprawioł żeś tyn artikel. Wejrzyj ino: Podůg prawidełůw szkryflůmy ů miast ó abo u przed n, m a ń. Łazi mi uo porodźoł miast porodźůł, boł miast bůł, a pastor miast pastůr, pra? --Lwh 13:03, 20 lut 2012 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Berlin hackathon invitation[edytuj zdrzōdło]

I'm sorry -- I only speak English.

I invite you to the yearly Berlin hackathon, 1-3 June in Berlin, Germany. Registration is now open. If you need financial assistance or help with visa or hotel, then please register by May 1st and mention it in the registration form to request subsidy.

This is the premier event for the MediaWiki and Wikimedia technical community. We'll be hacking, designing, teaching, and socialising, primarily talking about ResourceLoader and Gadgets (extending functionality with JavaScript), the upcoming launch of Lua for templates, Wikidata, and Wikimedia Labs.

We want to bring 100-150 people together, including lots of people who have not attended such events before. User scripts, gadgets, API use, Toolserver, Wikimedia Labs, mobile, structured data, templates -- if you are into any of these things, we want you to come!

I also thought you might want to know about other upcoming events where you can learn more about MediaWiki customization and development, how to best use the web API for bots, and various upcoming features and changes. We'd love to have power users, bot maintainers and writers, and template makers at these events so we can all learn from each other and chat about what needs doing.

Check out the the developers' days preceding Wikimania in July in Washington, DC and our other events.

Best wishes! - Sumana Harihareswara, Wikimedia Foundation's Volunteer Development Coordinator. Please reply on my talk page at mediawiki.org. Sumanah (dyskusja) 03:35, 20 kwj 2012 (CEST)

Ślůnske mjana przestrzeńi[edytuj zdrzōdło]

Witej. Posłałem buga ze ślůnskimi mjanami przestrzeńi, w kilka tydńy bůdom załadowane. Kuknij. Pukńyńća ze starych, polskich mjan uostanom. Pyrsk, Przemub (dyskusyjo) 19:33, 13 czy 2012 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Polandball barnstar[edytuj zdrzōdło]

Silesiaball.PNG The Polandball Barnstar
Hello Silesiaball, Australiaball be approvings of your translatings of Polandball. With Silesiaball help, we provings that whilst Poland can not into space, Polandball can into Wikipedia. As Australiaball promised, he will continue uploadings of Silesian-aviation photographs on Commons, and he being displaying of them on userpage. Many of greetings and exultations. Russavia (dyskusja) 21:41, 16 czy 2012 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
Hi mate, thanks again for doing the translation. Much appreciated. I have gone thru all of the photos I have access to, and I think I have uploaded all of those which are related to Silesia and for which I have permission. About 40+ in total. However, I will be contacting many of the other photographers and asking for permission to be able to use their photos on Commons. I have a good track record having obtained permission from all of the photographers at Commons:Category:Aviation photographs by author. I hope this is all good? Cheers, Russavia (dyskusja) 00:18, 17 czy 2012 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

HotCat[edytuj zdrzōdło]

Witej, můgbyś przećepać moje tumaczyńy HotCata z Dyskusja MediaWiki:Gadget-HotCat.js/local defaults do MediaWiki:Gadget-HotCat.js/local defaults? Zawdy lepij mjeć w gyszichće po ślůnsku :). Przemub (dyskusyjo) 15:50, 26 czy 2012 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

re: Farby kartůw[edytuj zdrzōdło]

OK, poprawiłem to i w ramach pokuty resztę odwołań do karty zamiast szpilkarty ;). Pozdrawiam, Przemub (dyskusyjo) 12:56, 2 lip 2012 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Przodńo zajta[edytuj zdrzōdło]

Hej, po aktualizacji siadło linkowanie do przestrzeni Plik przez starą nazwę Grafika. Większość poprawiłem botem, ale mógłbyś poprawić jeszcze na głównej? Dzięki, Przemub (dyskusyjo) 11:32, 4 lip 2012 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Logo[edytuj zdrzōdło]

Hej, mam kolejną sprawę :P. Naskrobałem logo z użyciem słowa Swobodno zamiast Wolno. Mógłbyś ściągnąć je z Plik:Wikipedia-logo-v2-szl.png i wgrać pod Plik:Wiki.png? Dzięki, Przemub (dyskusyjo) 13:17, 5 lip 2012 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Przodńo zajta[edytuj zdrzōdło]

Wybacz, że po polskiemu. Nie mam i nie chce mi się szukać śląskich liter, ale nie o tym. Można usunąć z SG "Nowiny"? Przecież to nie jest aktualizowane od ponad roku. Pozdrawiam. Wizikj (dyskusja) 01:00, 28 lis 2012 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Pytanie[edytuj zdrzōdło]

Da się zrobić, żeby szło wrzucić zdjęcie z użyciem "Grafika", a nie tylko "File" np.

[[Grafika:cośtam.png]]

bo w wielu miejscach jest tak napisane i nie wiem czy to trzeba poprawiać, bo jakbyś to umiał zrobić to by już nie trzeba było. Krol111 kontakt 12:43, 17 lut 2013 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

2011, 2012, 2013 odp.[edytuj zdrzōdło]

Żeby uzupełniać, ale dobra spoko jak tam wolisz Krol111 kontakt 16:50, 18 lut 2013 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

WA[edytuj zdrzōdło]

Pyrsk, Ocenisz i poprawisz moje podanie o wyróżnienie artikla? Wikipedyjo:Wyrůżńůne artikle/Zajta absztimowańo Krol111 kontakt 12:51, 24 lut 2013 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Muster[edytuj zdrzōdło]

Elo

zawczasu śe zapytom czy je to uortograficzńe dobrze naszkryflane? Bo chćołbych zaczůnć używać tyn muster, coby ńe cza bůło sprowjać potym kożdy artikel uosobno jakby bůł jaki feler.

{{Muzyczne skupiny infoszachtla
| mjano = 
| uobrozek = 
| uopis uobrozka = 
| data zołożyńo = 
| data rozwiůnzańo =
| pochodzyńe_fana =
| pochodzyńe_krej =
| pochodzyńe_mjasto =
| gatůnek =
| wytwůrńa =
| albumy =
| single =
| skuod =
| commons =
| neczajta = http://
}}

Krol111 kontakt 16:20, 16 moj 2013 (CEST)

instrumentalijo hetfielda[edytuj zdrzōdło]

Zobacz se na pl.wiki: [5]. Tam jest lista we kolumnach i zajmuje mniej placu, tu tyż żech tak chćioł nale ńy momy szablunuw. Dlatego zrobiołech uosobny artikel i dlatego we inkszych godkach tego ńy ma. Poprawja mjano i naguuwki i bydźe ok? Krol111 kontakt 16:29, 22 moj 2013 (CEST)

Tuplikorz[edytuj zdrzōdło]

Witej,
Zrobjołech tuplikorz polsko-ślůnski, je już fertig, wćepnoł byś go na głůwno zajta půmocy, zakładce "Edytowańy"? Kejby ći śe chcioło kukńij, iże ńy ma felerůw i powjedz co uo nim myślisz. Krol111 kontakt 14:33, 9 czy 2013 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Wypowjesz śe?[edytuj zdrzōdło]

Wypowjesz śe w tym absztimungu? ->Wikipedyjo:Wyrůżńůne artikle/Zajta absztimowańo

Wyrůżńeńe[edytuj zdrzōdło]

Mógłbyś coś napisać tutaj o daniu medala, albo po prostu daj go bo 1 tydzień od czasu rozpoczęcia głosowania minął, a ja byłem jedynym głosującym xD, poza tym mógłbym dostać uprawnienia admina? Krol111 kontakt 14:04, 3 śyr 2013 (CEST)

odp. wikidata[edytuj zdrzōdło]

Generalńe wjym co to je. Je to projekt wikimedia, kery zastympuje downe interwiki, we ńim sům zarychtowane zbjory we kerych sům te same artikle we roztomajtych godkach.Moje sprowjyńa sam. Pyrsk Krol111 kontakt 11:10, 21 śyr 2013 (CEST)

![edytuj zdrzōdło]

Wikipedyjo:Prziznowańy uprowńyń admińistratora/Krol111, moges zawelować Krol111 kontakt 15:02, 21 śyr 2013 (CEST)

Absztimung[edytuj zdrzōdło]

Witej, czy tyn absztimung we sprawje PUA można uznać za zakůńczůny? Krol111 kontakt 22:03, 28 śyr 2013 (CEST)

i czy mógbyś śe podszkryflać przi swojim głośe? Krol111 kontakt 22:04, 28 śyr 2013 (CEST)

Timpul[edytuj zdrzōdło]

Witej, ze tym Timpulym to mogymy sam zrobić jak uważosz, nale jeno mom fraga, czymu Timpul a ńy Herr Kriss, dyć uůn je ńyaktywny bez bezma rok? Krol111 kontakt 13:55, 30 śyr 2013 (CEST)

Dźynki[edytuj zdrzōdło]

Jasne, zapewńom, iże wszystko bydźe ok. Powodźyńo we roboće :) Krol111 kontakt 17:24, 31 śyr 2013 (CEST)

Domyślom śe, iże Mladá Boleslav :) Krol111 kontakt 17:27, 31 śyr 2013 (CEST)

Przyprŏszōm[edytuj zdrzōdło]

Przyprŏszōm. Myślałech iże jak grafikã je wciypniynta na ynglickōm wikipedyje to mogã tukej tyż wciyepać. Mŏj feler.

Pytańy[edytuj zdrzōdło]

piszymy wuůnczas, czy włůnczas???

Witej we ślůnskij Wikipedyji[edytuj zdrzōdło]

Muster:Witej

Bardzo mi się podoba wielojęzyczne powitanie w Śląskiej Wikipedii, pzdr C12 (dyskusja) 18:35, 29 lis 2013 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Absztimung[edytuj zdrzōdło]

Kejbyś mjoł chwila czasu, naszkryflej cośik sam we sprawje ZDW, bo je tam cross wikispam wyćepywany bez ńykere wikipedyje, bez inksze ńy. Sam ńy chca decydować Krol111 kontakt 21:34, 30 lis 2013 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Nosze navboxy[edytuj zdrzōdło]

Witej,
Ńy wjysz czasym pojakymu nosz Muster:Navbox ńy mo uobramowańo ańi tła kej choby na pl.wiki co u nos wyglůndo tak, zaś na pl.wiki tak mimo, aże kod je jednaki, a żodne mustry ńy sům używane. Naszo wiki wymogo jakijś aktualizacyji, abo co? Krol111 kontakt 18:04, 22 sty 2014 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Silesian language[edytuj zdrzōdło]

Dzień dobry. Przepraszam, że piszę w języku polskim, moja znajomość języka śląskiego jest znikoma. Chciałbym poinformować, że w angielskojęzycznej wersji Wikipedii trwa obecnie dyskusja i głosowanie dotyczące nazwy artykułu o języku śląskim. Obecnie nazwa artykułu brzmi "Silesian language" (po polsku "język śląski"), lecz kilku osobom z Polski to się nie spodobało. Obecna dyskusja i głosowanie dotyczy zmiany nazwy artykułu, jest prawdopodobieństwo że nazwa będzie zmieniona na "Silesian dialect" ("dialekt śląski") lub "Silesian dialects" ("dialekty śląskie") lub "Polish Silesian" ("Śląski Polski"). Jest też opcja "Upper Silesian" ("Górnośląski") co jest opcją neutralną. Pomyślałem, że powinniście o tym wiedzieć. Tutaj jest link. Co prawda, wiele osób nie zna języka angielskiego, nawet ja mam kłopoty, jednakże pożna sobie pomóc translatorem google. Napiszcie swoje zdanie na ten temat. Zagłosujcie według własnego uznania. Słowa: "Oppose" znaczy przeciw dla zmiany nazwy, "support" oznacza poparcie dla zmiany nazwy na Silesian dialect czyli dialekt śląski. Sprawa jest pilna, jak chcecie oddać głos to nie zwlekajcie. Franek K. (dyskusja) 23:18, 23 sty 2014 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Absztimůng uo fana lo bota[edytuj zdrzōdło]

Witej, Zrobjůłech se ze hilfům Rzuwiga bota (Używacz:Krol111.bot) coby můc naszo wikipedyjo łatwij sprowjać. Sam je můj antrag uo fana. Na jakich reglach śe tyn absztimůng uodbywo i do kogo mjoł bych śe zgłośić uo prawa kejbych dostoł pozwolyńe? Krol111 kontakt 17:11, 11 lut 2014 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Kejbyś chćoł cośik pejdźeć[edytuj zdrzōdło]

Witej, Sam je dyskusyjo nad przedużyńym mi uprowńyń admińistratora, kejbyś chćoł naszkryflej sam cośik.

Pyrsk Krol111 kontakt 20:55, 28 lut 2014 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Wyćepać, abo ńy?[edytuj zdrzōdło]

Co byś zrobjůł ze artiklym Ślůnske familije szlachecke, wyćepać go, abo uostawić kej do zbajstlowano? Kej by bůły aby zdrzůdła doło by śe jeszcze uostawić, nale sam jedynym "normalnym" zdrzůdłem je www.familysearch.org, zajta na keryj atoli ńy informacyji na ta tyjma. Kejbych sam mjoł decydować to bych to wyćepoł, nale widza ażeś to kedyś sprowjoł i ńy wyćepoł. Pyrsk, Krol111 kontakt 21:12, 28 lut 2014 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Kategoria:Seksuologia[edytuj zdrzōdło]

Hej, Mamy dwie: Kategoryjo:Seksuologijo oraz Kategoryjo:Seksuolůgijo i nie wiem, która ma poprawny zapis. Jeśli możesz zerknij na to i usuń niewłaściwy dubel + zaktualizuj Wikidane. Pozdrawiam, Rzuwig 14:35, 1 moj 2014 (CEST)

Tutaj mam kolejny dubel: Kategoryjo:Stotki kosmiczne i Kategoryjo:Stotki kosmične. Rzuwig 20:22, 1 moj 2014 (CEST)

Dźyń Kobjyt ‎(to je jaki wic abo co?)[edytuj zdrzōdło]

Lajsikonik (dyskusyjo | ajnzace) usunął stronę Dźyń Kobjyt ‎(to je jaki wic abo co?)

 • To nie miał być wic, ale stub (na miarę moich możliwości) - potrafię zredagować tekst, gdy mam dobre źródło napisane po śląsku, a tu miałem tylko to, co było w Jaskółce Śląskiej Jaceknow (dyskusja) 16:15, 7 moj 2014 (CEST)

sprawy[edytuj zdrzōdło]

Witaj, mam 2 sprawy; początkowo planowane było ich wrzucenie na tutejszy Zgłoś błąd, ale coś nie chciało przyjąć zgłoszenia. Wyślę więc tu:

 • szablon Państwo infobox - pytanie odnośnie tego szablonu, a dokładniej o opisy Fana i Herb, które wyświetlane są na górze infoboxów - czy jest możliwe ześrodkowanie ich względem infoboxu (podobnie jak ześrodkowane są motto i hymn)?
 • sama strona Zgłoś błąd - widzę tu drobną niekonsekwencję - w menu po lewej napisane jest: Dej znać uo felerze, podczas gdy w opisie na górze widać: Dej znoć uo feleře. A więc:
  • znać czy znoć
  • felerze czy feleře

149.156.172.74 13:39, 27 czy 2014 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Ślunske buchy[edytuj zdrzōdło]

Pyrsk, znosz może jakeś dykcjůnorze abo inksze buchy krům Der Wortschatz der polnischen Mundart von Sankt Annaberg, kere by mogł właźić we korpus ślůnskij godki lo szkryflańo Wikidykcjůnorza ? Je to fajny pomysł podug ćebje? Krol111 kontakt 22:18, 12 śyr 2014 (CEST)

Ok Krol111 kontakt 16:37, 13 śyr 2014 (CEST)

PUA[edytuj zdrzōdło]

Pyrsk, wybocz że mje trocha czasu ńy bůło, nale mjoł'ech kupa roboty w důma, złożůł'ech absztimung uo permanynte uprowńyńa sysopa, sam, pyrsk Krol111 kontakt 16:45, 10 wrz 2014 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Translating the interface in your language, we need your help[edytuj zdrzōdło]

Hello Lajsikonik, thanks for working on this wiki in your language. We updated the list of priority translations and I write you to let you know. The language used by this wiki (or by you in your preferences) needs about 100 translations or less in the priority list. You're almost done!
Aby dodać lub zmienić tłumaczenia wszystkich wiki, użyj translatewiki.net, projektu lokalizacji oprogramowania MediaWiki.

Please register on translatewiki.net if you didn't yet and then help complete priority translations (make sure to select your language in the language selector). With a couple hours' work or less, you can make sure that nearly all visitors see the wiki interface fully translated. Nemo 16:06, 26 kwi 2015 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Faceci do wzięcia[edytuj zdrzōdło]

Faceci do wzięcia – wyćep to gibko. --WTM (dyskusyjo) 13:39, 28 lip 2015 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

PUA[edytuj zdrzōdło]

Pyrsk, Uostatńo ńy mom wjela czasu na sprowjańy wikipedyji, nale coś tam zowdy pomagom. Złożůłech absztimůng uo przedużńy uprowńyń, kere mi wygasły (tukej). Krol111 kontakt 12:18, 8 paź 2015 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Pyrsk, můgbyś śe sam jeszcze pod tym PUA podszkryfloć? :) Krol111 kontakt 00:39, 18 paź 2015 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Piotr Domaradzki (pisorz)[edytuj zdrzōdło]

Jako główny autor hasła może zechciałbyś dodać informację o ogromnym wkładzie p. Piotra Domaradzkiego – Wikipedysty Belissariusa – w polską i angielską Wikipedię...? Ja się nie podejmę – nie znam śląskiej mowy.

Przy okazji może warto zmienić pierwsze słowo ostatniego zdania na czas przeszły (Mo → Mioł).

Pozdrawiam smutno,
CiaPan 18:03, 27 lis 2015 (CET)

PS. Gdybyś miał ochotę odpisać, zapraszam do pl:Dyskusja wikipedysty:CiaPan, bo tutaj swojej strony nie mam.

Propozycyje[edytuj zdrzōdło]

Witōm Mōm pytaniya skuli mian.

1. -stan eli -stōn

2. Propozycyjŏ chińskich mian.

 • Dołech na Xian - Siyan eli bezmała tak siy czytŏ; eźli użijemy Siyan (Śan we Steuerze) to prowincyja bydōm na bajszpil: Lopsiyan, Lopski Siyan, Siyan Lopu, Lop Siyan, Lopskisiyan? Narŏziy żech dŏł Lopski Siyan.
 • Na qing dŏłech ciyn eli bezmała tak siy czytŏ. Na bajszpil mianŏ Ciynhai - Qinghai
 • Jiang dŏ rada być abo Ciyan abo Dziyan to je trocha pōmiyndzy. Dŏłech Siynciyan - Xingjiang

3. Chitańskŏ gŏdka abo Kitańskŏ gŏdka.

 • We ynglickej gŏdce je Khitan language co by dŏłŏ Chitańskŏ gŏdka nale w polskej gŏdce je Jezyk Kitański.

4. Huie eli Huje

 • Etniycznŏ skupina ludōw Hui abo Huj we ynglickej wersyje je Hui, polskej Hui, a czeskej Chuejove (co je dziywŏczne eli niy mŏ we ynglickej Khui). To dejemy Huie eli Huje?

5. Krym

 • Dejemy disambig na hasło Krym na Republika Krymu a Autōnōmicznŏ Republika Krymu?

6. Drugi Cyper

 • Eli mianŏ winnŏ być Pōłnocny Cyper, Cypr Pōłnocny, Sewerny Cyper, Cyper Sewerny?

7. Mōngolicke gŏdki eli Mōngolske gŏdki? 8. Turecke gŏdki eli Turkicke gŏdki? 9. Ałtaicke gŏdki eli Ałtajske gŏdki

Pozdrŏwiōm Lukas Arrav (dyskusyjo) 17:30, 29 lis 2015 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Mōngolske/Mōngolicke[edytuj zdrzōdło]

We ynglickej gŏdce je Mongolic languages a niy Mongol languages. Nale w polskej je mongolskie, we czeskej tyż

Japōnski[edytuj zdrzōdło]

Witōm. Jo żech myślŏł nad transliteracyjōm szkryflaniyŏ japōnskich słōw na ślōnskŏ gŏkda. Mojŏ propozycyjŏ to:

Hiragana Ynglicka transliteracja Propōnowanŏ ślōnskŏ transliteracyjŏ
a a
i i
u u
e e
o o
ka ka
ki ki
ku ku
ke ke
ko ko
sa sa
shi siy (śy)
su su
se se
so so
ta ta
chi ciy (ćy)
tsu cu
te te
to to
na na
ni niy (ńy)
nu nu
ne ne
no no
ma ma
mi mi
mu mu
me me
mo mo
ha ha
hi hi
fu fu
he he
ho ho
ya ja
yu ju
yo jo
ra ra
ri ri
ru ru
re re
ro ro
wa ła
o (wo) ŏ
n m

Udźwiyńczniyniya

Hiragana Ynglicka transliteracja Propōnowanŏ ślōnskŏ transliteracyjŏ
ga ga
gi gi
gu gu
ge ge
go go
za dza
ji dziy (dźy)
zu dzu
ze dze
zo dzo
da da
zu dzu
de de
do do
ba ba
bi bi
bu bu
be be
bo bo
pa pa
pi pi
pu pu
pe pe
po po

Łōnczyniyŏ s っ podwojyniy spōłgłoski - かった(katta)、なった(natta)
Mŏłe ゃ - likwidacyjŏ ôstatniyj samogłoski poprzedniygŏ wyrazu a doklepaniy ja (きゃ - kjo、びゃ - bjo)
Mŏłe ゅ - likwidacyjŏ ôstatniyj samogłoski poprzedniygŏ wyrazu a doklepaniy ju (きゅ - kju、びゅ - bju )
Mŏłe ょ - likwidacyjŏ ôstatniyj samogłoski poprzedniygŏ wyrazu a doklepaniy jo (きょ kju、ぎょ gju )

Wyjōntki
じゃ、じゅ、じょ (dźa,dźu,dźo)
しゃ、しゅ、しょ (śa,śu,śo)
By niy kōmplikowŏć

Dwuznak おう - ō (podana wymowa na ślōnski)
ー - przedługszeniy poprzedniyj litery

Bajszpile: 私は十八っ歳です。 (watashi wa jyuuhassai desu) - Łatasiy ła dźuuhassai desu. - Mōm 18 rokōw
毎日ゲームをします (mai nichi geemu o shimasu)。 - Mai niyciy geemu ŏ siymasu. - Codziyń szpilōm w kōmputrowe szpile.
少年 (shounen) - szōnen

Lukas Arrav (dyskusyjo)

Collaboration with Lombard Wikipedia[edytuj zdrzōdło]

Hi, I am an admin of Lombard Wikipedia, language spoken in Northen Italy and Southern Switzerland. So, we haved a collaboration with the Galician Wikipedia, who enlarged our Wikipedias with article about Lombard and Galician language, culture and tradicions. So, We want to make a collaboration with your Wikipedia. What do you think about this idea? Can You say it to the community? Thank you. :) --Sciking (dyskusyjo) 01:16, 14 mŏj 2016 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Materiał prasowy[edytuj zdrzōdło]

Hej! Chciałbym w związku z 5 tysiącami haseł śląskiej Wiki puścić do mediów materiał prasowy. W przypadku kaszubskiej Wikipedii wiosną tego roku odzew mieliśmy bardzo ładny, trochę mediów lokalnych udało się tematem zainteresować (a przy okazji dostaliśmy całkiem niezłe źródła zewnętrzne do poszerzenia hasła pl:Kaszubska Wikipedia, choć to trochę źródła kołowe :) ).

W związku z tym miałbym do Ciebie parę pytań do materiału prasowego (chętnie pod nazwiskiem, ale może być pod nickiem, wedle uznania), przydałby się też jakiś namiar (telefoniczny?) dla mediów gdyby chciały pogłębić temat albo zaprosić do studia/pogadać przez telefon z kimś śląskojęzycznym (ja niestety ni w ząb). Odezwiesz się do mnie? Namiary na mnie tutaj, moja strona na pl.wiki też może być). Halibutt (dyskusyjo) 12:51, 2 siy 2016 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Pytanie ô używŏcza Lukas Arrav[edytuj zdrzōdło]

Serwus, ôd dugszygo czasu ôbziyrōm, co tyn synek robi, bo kŏżdy ôd niygo artikel je fest niskij jakości i jak sie rozchodzi ô gŏdkã (ôrtografijŏ, gramatyka, słownictwo), jak i ô merytorykã. Dzisiej zaś wysuł na Wiki co mu tastatura pod palce prziniosła i efekt to:
Awarskŏ-andyjske gŏdki - jedno zdanie, błyndy
Nachŏ-dagestańske gŏdki - jedno zdanie, błyndy
Ceske gŏdki - jedno zdanie, błyndy
Dargińske gŏdki - jedno zdanie, błyndy
Nachske gŏdki - jedno zdanie, błyndy
Lezgijske gŏdki - jedno zdanie, błyndy
Muster:Ôrganizacyjŏ infoszachtla - błyndy
Ojropejski Zwiōnzek Madżōngã - jedno zdanie plus wykŏz czōnkōw, błyndy
Jŏ niy chcã nic gŏdać, ale dō mie takŏ robota je bez synsu, bo zuwizu ftoś musi pō nim poprŏwiać ôd niygo szpŏtlawy ślōnski i chwanciŏrske artikle, a merytorycznie ône niy majōm wartości, bo sōm jednozdaniowe i niy ma w nich ani jednygo przipisu. --Uostofchuodnego (dyskusyjo) 02:26, 10 siy 2016 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]